Gezocht Aflevering 180 zomer 2013 69 Onze vereniging zoekt een administrateur m/v die de zorg draagt voor het beheer van Nehalennia. Het werk betreft voornamelijk het automatische innen van de contributie, de controle erop en jaarlijks schriftelijke verslaggeving. Ruim 95% van onze leden betaalt trouw deze contributie. Best een leuke tijdsinvestering. De vacature ontstaat per 1 jan. 2014. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de heer R. Willemsen, tel. 0115 48 15 21. Balen, zakken en kisten Onder die titel trof ik in aflevering 177 (najaar 2012) de oproep aan om gebruiksvoorwerpen uit oude tijden te melden: met name werden genoemd het gebruik van balen oftewel zakken. Welnu, al enige tijd liep ik met de gedachte rond om hieraan eens een artikel te wijden. Dus dit was de gelegenheid! Het is namelijk zo dat ik molenaar ben op de bergkorenmolen van Cadzand, waar ik biologische tarwe, afkomstig uit de streek, vermaal en ook buul (molenaarsterm voor uitzeven van bloem). De korenmolen vervulde tot ca. 1950 vooral in dorpsgemeenschappen een belangrijke rol: er werd meel gemalen voor menselijke consumptie, maar ook veevoer voor huisdieren zoals varkens, kippen bij particulieren en voor koeien en paarden bij de boeren. Iedereen bracht hoofdzakelijk zelf het graan naar de molen; er werd dus in loon gemalen in tegenstelling tot tegenwoordig waarbij de molenaar zelf inkoopt. Om nu al die 'klutsjes' uit elkaar te kunnen houden beschikte iedere klant over eigen zakken met een opdruk van de familienaam en een jaartal. In de loop van de jaren heb ik er een aantal op de kop kunnen tikken en ook uit de eigen familie zijn er nog enkele bewaard gebleven: de baal met de naam Fremouw v/d Ameele komt van mijn vrouws kant, en zelfs ook nog van mijn grootmoeders kant, want men zocht het vroeger niet ver. De baal met de opdruk Jacobus de Hullu is zelfs nog van één van de vorige eigenaars van de molen geweest! Zo kon de molenaar alles uit elkaar houden en de klanten bedienen, dus: wie het eerst komt, het eerst maalt. De zakken werden in de graanbak geleegd en aan de meelbak gehangen, zodat de klant dezelfde zak weer terugkreeg, maar dan wel met wat minder meel omdat er onderweg altijd wat verloren ging (stuifmeel) en niet -zoals boze tongen beweerden - dat de molenaar er wat van achter hield, maar dat zal ongetwijfeld wel eens voorgekomen zijn. Wat voor mij nog steeds een raadsel is, is wat de betekenis van het jaartal is: een geboortejaar kan het eigenlijk niet zijn, eerder lijkt mij het jaar te zijn waarin de zak gemaakt is: wie weet het? Trouwens: zelf zet ik ook de jaartallen op nieuwe zakken.

Nehalennia | 2013 | | pagina 71