In de oorlogsjaren was aan alles gebrek; ook aan meel. Kustbewoners waren wat dat betreft wel eens in het voordeel als er weer eens een vrachtschip uit Amerika naar de kelder gezonden werd. Maar al te dikwijls hadden die balen meel aan boord, die daarbij vrijkwamen en op de kust aanspoelden. Met die aangespoelde meelbalen was er iets eigenaardigs aan de hand: de inhoud - ca. 45,4 kg. - was alleen wat aan de buitenkant nat, de kern was droog gebleven! In het pas verschenen boek van Cor Heijkoop over de scheepsrampen in de Wielingen wordt dit ook vermeld. Op bijgaande foto een voorbeeld van zo'n meelbaal; andere opdrukken waren er ook, afhankelijk van de staat van oorsprong. Dat het goed is om die te bewaren, en vooral in een molen, bleek deze zomer. Amerikaanse bezoekers maakten mij attent op een dergelijke lege meelbaal die aan de muur hing, dat de streek die op de baal vermeld stond afkomstig was van hun ouders die daar boer waren. En dat zo'n 70 jaar geleden! Maar het verhaal is nog niet ten einde: zoals gezegd was in de oorlog aan alles gebrek; kleren was men kwijt geraakt en alleen op de bon te krijgen, dus lege meelbalen werden niet opgeruimd (overigens werd toen überhaupt nooit iets weggegooid), maar werden gebruikt voor o.a. schorten, (zie bijgaande foto) Tenslotte: ik probeer nog steeds mijn 'collectie' balen uit te breiden - ik heb er zo'n 15 a 20 stuks - hou me aanbevolen voor schenkingen; vooral uit het land van Cadzand. U kunt me het beste bereiken via mijn e-mail IJherman@ zeelandnet.nl Alvast hartelijk dank. Sjaak Herman Nog een kist Van de heer R. Blaakman, Oostburg, ontvingen we een foto met daarop een kist. Op die kist stond de naam Coöperatieve vruchtenveiling Terneuzen G.A. Wie kan ons over deze veiling informatie verschaffen? Graag bericht aan de redactie. ANTWOORDEN VRAGENLIJST 178 Op deze vragenlijst kregen we 37 zorgvuldig ingevulde vragenlijsten terug. Daarvoor zijn we jullie natuurlijk heel dankbaar. De antwoorden kwamen op verschillende wijzen binnen. De werkgroepen op Zuid-Beveland en Schouwen-Duiveland hadden weer een gezellige avond of middag. Vanouds kwamen deze antwoorden in een bundel binnen. Ook andere medewerkers stuurden hun lijsten nog per ouderwetse post. Een ander deel kwam via de e-mail binnen. De lijsten kunnen immers van onze website gehaald worden. Nogmaals allemaal hartelijk bedankt voor de genomen moeite. De heer P. Lodder meldde dat zijn antwoorden niet verwerkt waren in de vorige aflevering, dus lijst 177. Vermoedelijk zijn ze ergens zoek geraakt. Onze oprechte excuses daarvoor. Aflevering 180 zomer 2013

Nehalennia | 2013 | | pagina 72