muurtje' was gesignaleerd, dat om nadere interpretatie vroeg; en tenslotte omdat er op door RWS beschikbaar gestelde magnetometeropnames juist op deze plek ook interessante clusters magnetische verstoringen aanwezig waren. Daarbij moet wel de kanttekening worden geplaatst, dat het magnetometerplaatje voor óns doel enkele belangrijke beperkingen had en dat het hele zoekgebied sowieso vol lag met magnetische verstoringen. Het is dan ook een historisch gegeven dat juist hier op de dijk van Vlissingen geallieerde amfibische landingen zijn geweest (november 1944). Daarbij is veel materieel verloren gegaan waaronder tenminste ook één landingsvaartuig.6 Met de nieuwe Remus-run zijn de zeebodem en de diverse contacten in dit ingeperkte gebied optimaal in beeld gebracht. Dit bood veel beter houvast voor analyse en sturing. Vervolgens moesten de diverse contacten door de duikers worden opgespoord, geïnspecteerd en geïnterpreteerd. Hiertoe is ook onderwaterarcheoloog Vos (RCE) onder water geweest en er zijn enkele monsters metselwerk boven water gebracht voor nadere bestudering. Het blijkt dat hier een grote concentratie in stukken gebroken metselwerk ligt van een oud type baksteen en een oud type, kalkrijk cement. Helaas zijn bakstenen niet heel nauwkeurig te dateren, maar het metselwerk kan 17de-eeuws zijn. Voorlopig hanteren we als werkhypothese dat het hier resten betreft van de kombuis van de Walcheren. In een dergelijk groot schip met een bemanning van enkele honderden koppen had men immers een flinke ruimte nodig om te koken en omdat vuur in houten schepen zeer gevaarlijk was, werden dergelijke ruimtes bekleed met tenminste een gemetselde vloer en wanden. Dat zal in dit geval een betrekkelijk grote hoeveelheid metselwerk zijn geweest en de aangetroffen resten passen goed in dit beeld. Maar deze werkhypothese moet in een vervolgonderzoek getoetst worden. Nieuwe technieken en werkwijzen Tijdens de duikcampagne is ook geëxperimenteerd met voor de marineduikers nieuwe technieken en werkwijzen, die nodig zouden zijn tijdens een eventuele vervolgactie om te kunnen vaststellen of we inderdaad te maken hebben met kombuisresten van de Walcheren en mogelijk zelfs of er scheepsconstructie onder ligt.7 Zo is bijvoorbeeld een wateraangedreven, archeologische spuitlans (een gereedschap om snel, eenvoudig en met weinig verstoring in de bodem te sonderen op zoek naar eventuele structuren) gefabriceerd. Daar kon na wat aanloopproblemen gedurende een enkele duik succesvol mee worden gewerkt: direct naast het stenengebied werd ondiep onder het zand weerstand gevoeld van harde objecten, terwijl de spuitlans verderop zonder moeite diep in het zand kon worden gedrukt. Dat werken met vanaf het moederschip aangedreven gereedschap vereiste onder andere ook enige aanpassing in de manier van ankeren van het duikvaartuig (Hr.Ms. Cerberus'). Het gereedschap De 'Remusgaat het water in om met zijn ingebouwde sonar een van tevoren ingeprogrammeerd stuk zeebodem in beeld te brengen. Aflevering 180 zomer 2013 5

Nehalennia | 2013 | | pagina 7