m mag immers niet tijdens het kenteren van de stroom van de werkplek Aflevering 180 zomer 2013 getrokken worden! Tijdens de laatste duikdagen is nog vastgesteld dat enkele kleine contacten in een gebied van tien tot twintig meter rondom het bakstenengebied (vermoedelijk) door sleepnetvisserij uit verband getrokken stukken metselwerk zijn. Maar daarbuiten dagzoomt alleen zand en de afstand tot de zeedijk, die hier sinds de 17de eeuw stabiel op zijn plaats is gebleven, is te groot om de stukken metselwerk af te doen als gewoon resten dijkbestorting.8 Het symbolische jaar 2013 Onder de betrokken partijen was sprake van verschillende professionele achtergronden, culturen, wensen en verwachtingen. Gedurende de actie zijn de deelnemers echter naar elkaar toegegroeid. Bindend waren het enthousiasme, de inzet, de interesse voor maritieme geschiedenis en de wil om samen een goed project te draaien, van elkaar te leren en hopelijk Het duikvaartuig Cerberus ligt op locatie voor anker. Vanuit de rubberboot rechts wordt gedoken. Op de achtergrond zien we druk scheepvaartverkeer. Met de 'Remus gemaakte sidescansonaropname van een stuk zeebodem (circa 60 x 70 m; noord is bovenWe zien een regelmatig patroon van zandgolven met daarin dagzomend enkele harde 'contacten'. Door duikers is vastgesteld dat het in dit geval oud metselwerk betreft. zelfs resten van dat belangrijke Zeeuwse vlaggenschip, de Walcheren, terug te vinden. Alle betrokkenen spraken na afloop de wens en de hoop uit dat er nog in 2013 een vervolg zou komen. Los van andere aspecten - bijvoorbeeld beheers- en beleidsmatige - zou dit alleen al om inhoudelijke redenen waardevol kunnen zijn. Van dit schip is bijvoorbeeld bekend dat het is gebouwd door de Zeeuwse meesterscheepstimmerman Mattheus Sluijk op de Admiraliteitswerf in Vlissingen. Daarmee gaat het hier om een wrak van een groot zeegaand schip waarvan we zeker weten dat het gebouwd is volgens Zeeuwse ontwerp en constructiemethodes.

Nehalennia | 2013 | | pagina 8