Aflevering 181 najaar 2013 Van heel andere aard is het gedicht 'Domburghs-reyse', opgedragen aan zijn nichtje Susanna Zuydlands: de beschrijving van een plezierreisje naar de Domburgse paardenmarkt, eeuwenlang een geliefkoosd uitje van de Middelburgse burgerij. Het gezelschap, waarin de vrouwen de overhand hebben, kortte zich de tijd met pandverbeuren en met een thans in onbruik geraakt spelletje, dat het kleden van de bruid heette. Het is een vlot en speels liedje dat, met een verwijzing naar deze bundel, als volgt eindigt: Maer ick achte, dat ghy yet, Hebt gehoort, een ander-mael, Van de Zeeusche Nachtegael. Dat ick daer oock, met geklangh, Zou doen hooren mijn gezangh: Dat ick als een schorre gans, Onder swaenen, onder mans, Onder priesters, als een leeck, Zou doen schett'ren mijn gequeeck. Wel Nicht, daer is oock wat van, Als 't nu yeder blijcken kan: Nochtans ziet ghy aen dees pen', Dat ick gheen Poët en ben. Verder schrijft hij nog een lofdicht op Cats: 'Deughds-lof: toe-geeygent aen mijn Heer mr. Iacob Cats', waarin hij, 'betoovert door 't ghesang van Catsy luyt en riet', getuigt van zijn grote verering voort zijn collega in de advocatuur en de poëzie. Het andere lofdicht is op de geestelijke vader van het Zeeuwse piëtisme, Willem Teellinck. Jacob Luyt (1592-?) Nog een derde Middelburgse advocaat-dichter werkte aan deze bundel mee: 'Mr. Jacob Luyt, mede Advocaet tot Middelburgh'. Zijn voornaamste bijdrage bestond, naast drie korte gedichten, uit een herderslied. Het is een minnelied in arcadische trant zoals er in deze en de volgende eeuw heel veel zijn geschreven. Het behelst de geschiedenis van 'een herder jong-bejaert, alleen end' onghepaert' die 'daer 't Y de gulle cant, van 't vet- begraesde lant, begabbelt met sijn vloeden', zijn schaapjes gaat weiden en daar, aan de oevers van de Amstel, bij het 'af-gaen van den dagh, wanneer de son gingh daelen' een herderin ziet slapen en op slag verliefd wordt bij het zien van zoveel schoonheid. En dat gaat dan als volgt: Hoe swiert die gouden crans Ront-om haer voor-hoofts glans! Ey! siet die gulden boogjens, Hoe constigh end' hoe net Die van Natuur gheset Zijn boven haer' soet' oogjens; End' hoe het witte velt Daer nevens aen ghestelt, Met aertjens is door-trocken.

Nehalennia | 2013 | | pagina 21