Slavenhandel en slavernijverleden in beeld Aflevering 181 najaar 2013 Exposities in het Zeeuws Archief Hoe verliep een slavenreis en wat is er nog te zien van het slavernijverleden in SurinameOp deze vragen geven twee tentoonstellingen in het Zeeuws Archief in Middelburg antwoord. In het kader van de herdenking van 150 jaar afschaffing slavernij (1863-2013) en 200 jaar afschaffing slavenhandel (1814-2014) zijn er twee exposities te zien: 'Aan boord van een slavenschip' met vooral archiefstukken over de driehoekshandel uit het door Unesco tot werelderfgoed benoemde archief van de Middelburgse Commercie Compagnie, en de fototentoonstelling 'Reis langs de Surinamerivier', waarin een ontmoeting met heden en verleden is vastgelegd in beeld. De foto-expositie is te zien tot en met 11 oktober 2013, de tentoonstelling over de driehoekshandel tot en met 31 december 2014 van maandag tot en met vrijdag en elke 1" zaterdag van de maand van 9.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Aan boord van een slavenschip De tentoonstelling Aan boord van een slavenschip: Driehoekshandel Zeeland - West-Afrika - Caraïben (1732-1807) brengt het verloop van een slavenreis in beeld. Van de voorbereiding, de reis van Middelburg naar West-Afrika, het inkopen van goud, ivoor en slaven, de oversteek naar West-lndië (Caraïbisch gebied) met aandacht voor het leven aan boord van een MCC-schip, de aankomst in West-lndië en de verkoop van slaven aan de plantagehouders, het inkopen van retourgoederen, de thuisreis en tot slot de verkoop van alle handelswaar in Middelburg. De archiefstukken in de tentoonstelling komen hoofdzakelijk uit het rijke archief van de Middelburgse Commercie Compagnie, dat sinds 2011 is opgenomen in het Memory of the World Register van UNESCO. Het webartikel met de catalogus is te raadplegen op: http://www.zeeuwsarchief.nl/educatie-en-exposities/exposities/ tentoonstelling-aan-boord-van-een-slavenschip Reis langs de Surinamerivier In de foto-expositie Reis langs de Surinamerivier - ontmoeting met heden en verleden heeft de Kloetingse fotograaf Jan Koeman herinneringen aan het koloniale verleden in Suriname vastgelegd. Suriname is in de zeventiende eeuw enige tijd een Zeeuwse kolonie geweest en bleef tot 1975 onder Nederlands bestuur. Jan Koeman volgde voor de tentoonstelling de Surinamerivier vanaf de kust stroomopwaarts en laat in zijn werk onder meer zien hoe de Marrons, indertijd de naam voor slaven die het binnenland in vluchtten, nu leven. In de expositie worden ook enkele bouwkundige objecten uit de Zeeuwse periode in beeld gebracht, zoals Fort Zeelandia en de uitwateringssluisjes die door de Zeeuwen werden aangelegd. Meer informatie over deze expo in het webbericht met tentoonstellingscatalogus: http://www.zeeuwsarchief.nl/educatie-en-exposities/exposities/expositie- reis-langs-de-surinamerivier

Nehalennia | 2013 | | pagina 29