Aflevering 181 najaar 2013 Zei je composities? Ja, bij de tekst een vierstemmige melodie. Of meerstemmig als het een compositie voor een muziekgroep betreft. Meestal voor harmonie, fanfare of brassband, maar ook wel voor het Vlissingse accordeonorkest Encore, een onderdeel van Concertina. Maar we hebben het over dialect. Mijn activiteiten daarvoor kregen een positieve impuls, toen ik de teksten ging schrijven voor de Nieuwjaerstoespraeken van Jannekee en Wannes. Daarin werden de politieke gebeurtenissen van Schouwen-Duiveland van het afgelopen jaar mildkritisch besproken en kregen de raadsleden en het College van B. en W. menige prik, tot grote hilariteit van de toehoorders op de nieuwjaarsrecepties van de gemeente. Die eerste toespraken werden dan uitgesproken door mijn vrouw Leni en mijn collega en vriend Arie Damman. Ik had toen nog geen Schouws pak, maar dat heb ik gauw laten maken, want ik kon het niet verdragen dat ik niet mee kon doen. Tegenwoordig doen Leni en ik het op verzoek van Arie met z'n tweeën en is het niet meer eenmalig, maar veel vaker, omdat we door de dorpsraden gevraagd worden op hun nieuwjaarsontmoetingen. Voor de gemeente zijn de recepties te diere. En Kant'ooi? De oprichting van het Schouws Cabaret Kant'ooi door Arie en ondergetekende is de tweede geweldige impuls geweest. Ik heb er zo'n zestig versjes en meerdere sketches en conferences voor geschreven. De conferences doe ik zelf. Er is niets leuker dan een zaal met mensen aan het lachen te krijgen. Of juist doodstil bij een ernstig liedje. We hebben inmiddels na de oprichting in 1997 112 voorstellingen gegeven. Is er nog meer? Jazeker. Vanaf 2000 schrijf ik als één der opvolgers van Ad Leijdekkers de Schouwse columns Endrik in Ons Eiland Schouwen-Duiveland. Dat is dus al weer dertien jaar. En dat ze goed worden gelezen, zelfs door de butelanders, merk ik heel vaak aan de reacties. Die zeggen meestal: we moeten 't wel eens twee keer lezen en hardop maar dan begrijpen we het. Maar juist door die columns word ik steeds op het feit gedrukt dat ik na 58 jaar Renesse het Schouws niet in mijn jeugd heb gesproken. De columns gaan niet naar de krant voordat Leni ze gelezen heeft. En zo heel af en toe haalt ze er toch wat foutjes uit. Of ze zegt: Neênt, dat zaahe wulder nie zö. Kant'ooi in Plan Tureluur (2011).

Nehalennia | 2013 | | pagina 40