Aflevering 181 najaar 2013 39 Hoe kom je steeds aan de onderwerpen? Die liggen op straat, zeg ik wel eens. En ik lees heel goed de krant. De politiek levert stof genoeg. Voor de Schouwse burgers is het goed als er zo weinig mogelijk blunders gemaakt worden, maar zelf hoop ik natuurlijk altijd op uitglijers. Een aantal columns is inmiddels in een boekje verschenen. O ja, dat vergeet ik bijna, Leni en ik hebben samen het boek Strao in aore ver'aelen geschreven. Maar dat is al heel lang uitverkocht. We hopen allebei nog heel lang met de Zeeuwse dialecten bezig te zijn, want voor ons is dialect rijker dan de standaardtaal. Ik zeg ook altijd met opzet 'standaardtaal', want Algemeen Beschaafd Nederlands zet alle dialecten in de onbeschaafde hoek. En dat hoeft helemaal niet. Onze reizende reporter ter plaatse M'N STIKJE Wao zukke winden waoien... Rinus beldegen mij overlest op, of eigeluk beter gezeed, ij meelden: "Keuje gij nie 's 'n stiksken schrijven voo de Negaolenniao die a kostnaodien uit moe kommen?" Dao keuje vaneigen alle kanten mee op, dus ik beldegen'm op om te vraogen waorta d'over most gaon. Da most'k zelf mao weten. "Over de Vos Reinaort messchien," zeetij, "want die loop ier en taor in Ulst toch nog wel rond?" Ik vroog of 't nie beter was om de polletiek d'r mao buiten te laoten. "Ola," zeetij, "ank ou zöö öör eije gij nogal gêên al t'ööge pet op van polletiekers." Daor kost'k'm gêên ongelijk in geven, 't Zijn ammeteurs, messchien Ko van Schaik nie meegerekend, die an da d'uit liefebberai doen of om d'r zelf beter van t'óören, maor die an d'r dikkels gêên juinen verstand van èn. "Maor daor zitten toch öók wel goeje tussen?" woutij weten. Da zeg Els, mijn vrouw, öök dikkels. Dan zeg ze bevoobeeld: die van Usdijk da zijn ammel êêle braove mensen, en dan zegge Leni en Henk in de Kleinkindpolka. Reinaert aan het hof.

Nehalennia | 2013 | | pagina 41