Aflevering 181 najaar 2013 liter voo z'n eig'n. Noe is tubbak wè hjeen eet'n, mao da wier tog vee in ofjes gezaoit. Ook da snee m'n vaoder, ook nie voo geit, mao voo un deel tubbak. Vedder kon je bie un boer wè is wa terve en and're diengen kwoop'n, mao ut most ammao bustolienks gaon. En die boer'n waor'n soms wè achterdogtug om iets mee te heev'n wan dur waoren ook die at ut verkogt'n in dun zwart'n andel. Nog un aorigheitje was, m'n vaoder die verkogt buzz'n has, mao die kreeg'n me mao weinig mjee. Ie zaogd'n dun bodem uut un flesse en maokt'n ut zo da tie mee un shroeve tog hoet konn'n sluut'n. Zo ree die nao de boer om terve. Ie vuld'n de eele buzze en geen mens ao dur erge in da tie terve vervoerde. Mao wa ao je me te doen. Deu da tie nog a is gins un tweer ree, zeiën de mens'n: "zie je wè, die rotboer die krieg wè has." Zo gieng da in dun oorlogstied. Nao dun oorlog duurde ut nog ienkele jaoren eer da alles op regel was, maor dan wier ut beter omda de mens'n werk aoden en dus mjeer geit verdiend'n. Jan Platteeuw, dialect Hoek 't Achtste gebod Ik zien julder dienke.Wat is dat oak weer Nou, 't is Gij zult niet stelen. En dae wou ik t over 'ebbe. Gij zult niet stelen. Natuurlijk mag dat nie. Dat leerden je tuus al, laeter op de zondagsschole, op de meisjesvereniging, mit kattebak... in de kerreke. En, je mot in 't pliesiekotje en wat 'a je dan te eten kriegt. Zwieg t'r van stille... Gij zult niet stelen. Maar toch is het mij weieens overkomen. Ik kon er niks aan doen. Goede smoes, denken jullie. Dat zeggen die hoge heren ook, als ze met een (on) verdiende gouden handdruk bij een bedrijf vertrekken waardoor het in de rode cijfers raakt. Dan denk ik, om in Bijbelse sferen te blijven, laat je linker hand niet weten wat je rechter hand doet. Gelukkig komt het niet alleen op hun bankrekening, maar ook op hun geweten (mits het niet echt verdiend is). Dat stelen dus wat ik dee. 't Zit zo. 't Laetste baentje wat ik 'ad, voa ad ik van m'n centen kon gaen leve, zonder gouwen 'n anddruk oe. was an de receptie bie Ten Anker in Tholen. Dat dee ik stikgraeg. Ik kan eiheluk wè zegge dat het meer m'n hobby was, as mijn werk. Naest deze hobby, 'eb ik nog 'n paer andere. D'r ei wel'us iets over in de Nehallenia en op dit blog gestaen. Ik verzaemelen van alles. Oejespellen, spellekussens, gedichtebundels, keulse potten deu mien Duitse lesbische vrouwen genoemd), 't Is eigeluk zo: 'ad ik mêer as twee diengen van iets 'ebbe, is't voa mien 'n verzaemeling. Da's ma 'n zotje 'oe. Van die spellekussens dae 'eb ik er echt al vee van. En het mooiste is, ik kan geen steek naaien. Dat is misschien wel de reden waarom ik dit materiaal verzamel. Je hoeft immers ook geen Miss World te zijn om filmsterrenplaatjes te verzamelen?

Nehalennia | 2013 | | pagina 46