Aflevering 181 najaar 2013 Jachthaven Ma goed. Even verder over de spellekussens.. Een 'eleboel mensen weten dat. Dus dan kreeg ik weer 's 'n exemplaar van d' enen, dan wêe van 'n anderen. En as 't er een kaemertje of flat leeggeruumd wier in 't bejaerd'uus, dan zeiden ik tegen de fermilje: "A je'n spellekussen tegenkomt, nie weggoaje 'oe!" Op 'n dag zou d'r een flat leeggeruumd oare, de beweunster kon nie mêe voa d'r eige zurrege en gieng ergens anders nae toe. En dae 'adden de mensen weinig ruumte om van alles te bewaeren. Dus kwam iemand van de familie kwam mit de noaidoaze. Kiek ier mar 's in. Dae zitten oak nog vingeroedjes in, misschien ad iemand die oak spaert. En volgens mien zag ik 'n spellekussen voa joel! 't Klopten. D'r kwam zo'n oud eigengemaekt kussentje uut. Die mevrouw 'ad dat nog op de laegere schoole gemaekt, bie nuttige handwerken bleek bie naevraeg. Voa mien bin dat de leukste. Dae zit tenminste een verhaeltje an vast, want dat dienk was zeker 75 jaer oud. Ja, ik weet 't, over dat stelen, dat kom nog an bod. 't Achtste gebod dus. Dat spellekussen ad ik dus êerluk gekrege. In die noajdoaze zaeten oak nog 'n pae sleuteltjes. Fietssleuteltjes zo te zien. Dus toen de neef, die mien de doaze gegeven 'ad langs kwam zei ik dat. O ja, da's waer oak zei de neef: Tante ei ier oak nog 'n fiets staen. Nu zal ik vertellen dat onze jongste zoon voor zijn studie in Den Haag ging wonen, samen met zijn vriendin en de jongelui zochten nog een tweedehands karretje. Dus ik vroeg, kan ik die fiets overnemen, .want zo en zo. Tuurluk meid, gae ma kieke, je mag 't em zo ebbe. Toen ik klaer was bie de balie, gieng ik nae de fietsenstalling, Een sleutel voa de toegangsdeure mee en zo'n fietssleuteltje uut die noaidoaze. Kieke wae ad die sleutel op pasten, 'n Pae keer geprobeerd. Ja gelukt. M'n man zou diezelfden aevud de jongelui d'r spulletjes weg gaen brienge mit een busje. Dus die fiets kon gelieks mee. Maar op de een of andere wijze had ik er geen goed gevoel bij. De familie dacht misschien wel, die Jopie, ik wist niet dat ze zo hebberig was. Misschien hadden ze zelf nog wel een gegadigde ervoor. Dus de fiets gieng nog ma even bie ons in de schure. De anderen dag 'ad ik middagdienst. En dae zit 'n pliesie agent, en een beweunster bie m'n collega. Wat doet 't er op vroeg ik? Nou mevrouw Bijl d'r fiets is gestolen, dus de plesie maek even proces verbael op, zei m'n collega. Want 't is toch te gek ee. De berging op slot en dan kommen ze d'r toch nog mee weg. Ik voelde m'n 'arte kloppe in m'n kele.'t Za toch nie ee Ik dienk ad ik je fiets gestolen ebbe Nel, zei ik tegen die mevrouw.. Oe zo dan Nou zus. En zo. Ik ebben 'n fietssleutel gekrege en die pasten op 'n fiets en die mocht ik 'ebbe van de fermilje. Voa joe? Ze was 'n bitje verontwaerdigd Oe kan dat noe, ik 'eb hier mien sleutel van mien fiets, dus dat kan nie dat jie die mee kon neme. Ik heb even goed moeten praten om niet te worden meegenomen door de 45

Nehalennia | 2013 | | pagina 47