5È n 46 m Aflevering 181 najaar 2013 Nao Frankriijk Mijn reize za noga dikkels nao Frankriik gaon. Nii omda 'n 'k die Fransen zo goed verstaon, mao 't is gewóón een butengewoon móói land, mee meren, bèrgen, euvels, bossen èn strand. Om es lekker t' eten moe je nao Frankriik gaon èn oek een goed glas wiin laot je dao nii staon. Het klimaot is ter over 't algemeen êêl goed, wan 't zonnetje schiint ter dikkels in overvloed. Ik bèn al overa gewist, Normandië èn Bretagne, oek in den Elzas, Lotharingen èn Bourgogne. Ik zag z' in Bretagne vis uut den oceaon aolen èn bezocht in Rouan èn Limoges kathedraolen.. Ik zag oe z' in de Champagne de druven telen èn bezocht in de Loirestreek de móóie kastelen. Vérder naor 't zuuën d' Ardeche, Perigord èn Lot. Mao nii te vergeten natuurlijk de bèrgen tot slot. De kollosaole Alpen èn oek de ruge Pyreneeën, èn 'k eigenlijk wè liever dan oceaonen èn zêêën. In meië zie je duzenden hectaore geel köölzaod. Wa laoter is 't de lanvendel die in bloei staot. Zoemao wa zitten op de kiezels of in 't zand, tussen al da volk op een overbevolkt strand, daovo moe je toch zeker nii nao Frankriik gaon. Da kun evengoed doen in Nieuwvliet of Den Aon. sterke arm. En ook de bewoonster was niet helemaal content, dat zag ik aan haar gezicht. Ik kon bewijzen dat ik niet met opzet het achtste gebod had overtreden. Want de andere fiets van die bewoonster die ging verhuizen stond er nog. En kijk, daar paste dat sleuteltje ook op. Ik ebben 'n fietssleutel gekrege. Zo zie je 'n mens is 'n dief voa dat 'ie weet! Toen ik 's middag an de balie zat, kwam een van de mannen uut de keuken langs de receptie en die zei: Jopie gae jie vanaved mee nae de film? Da draoj zo'n moaien in 't Luxor. O ja vroeg ik, welke film dan? Fietsendieven, zei 't ie. Dae kon ik 't mee doen. Ja, verzaemelen kan gevaerluk weze zie je wè, je begin mit 'n spellekussen, en voa je 't weet zit je in 't pliesiekotje boterammen mit zëepe en spellen te eten, omdat je 'n fiets gestolen 'eid Zwieg 't er van stille. Jopie Meerman-Ottevanger, dialect Tholen

Nehalennia | 2013 | | pagina 48