VARIA Aflevering 181 najaar 2013 49 "Ik bin de jachtopzichter," noe begon 'n toch pas goed kwaèd t'oaren. "Dat kan iedereen wé zégge, da t'n de jachtopzichter is," zei mien kammeraod. Dat ka je zie an mien uniform, joe lillekke Stoepeschieter (Zurrikzeênaèr)" gilde de man. Ie was gekleed in 'n ribfluweêlen jasje mee zakken op de bost in 'n dito pofbroek. An z'n beênen droeg t'n dezèlfde beênkappen mee kieten as die vint van de Automaèt. Op z'n oad ao d'n 'n pètte van 'n ondudelijk model... Voele julder de macht van 't uniform, die de kérel meende te bezitten? Ik praète noe van meer dan vuufenzèstig jaèr elee. In vandaèg d'n dag oare de ménsen nog aoltied deü uniformen mee vee goud- in zilverbeslag geïmponeerd. Kiek ma op de televisie as t'r èrgens 'n groate gebeurtenisse plaès vindt. Iedere keer dezèlfde gezichten, mee gaauwe kraègen in bosten mee kruzen van verdienste in betoande moed.'t Is noait over egaè. Ma wilder van de N. J. N. waère nie zó gestéld op uniformen. Daèvó ao je ok bie de padvinders kunne gaè. Gin woard kwaèd over die ménsen, ma daè kon je mee tekens van verdienste op je uniform rondloape zö vee as je ma wou. "Uniform? Uniform?" vroeg oöns brutaoltje verbaèsd. "Zö'n uniform eit de petrolieman ok an." De jachtopzichter keek 's om z'n eige ene na 'n stik of tiene vieaandige gezichten. Laè 'k liever maèke da 'k wègkomme ier, docht 'n zeker bie z'n eige. Ier vaol toch gin eer te be-aèlen. Ie zétte z'n fiets mee de neuze in de richting van Aèmstie. "Pas op as 'k julder nog 's 'n keer antrèffe ier in 't duun," riep t'n dreigend mee 'n opgeheve vienger. "Dan slienger ik julder achter mekaore op de bon." Toen ree d'n mee 'n kwaèje kop weg. 'Tot ziens petrolieman," riep oönze woordvoerder achter z'n an. "In oe 't vérder Puupje Drop vergaèt, lees je in de volgende Automaèt." Buukslieren, 'n nieuw dialectwoord. Op een speelveld was een lange opblaasbare glijbaan gecreëerd. Die baan werd nat gehouden en met zeep ingesmeerd. Een aanloop, een glijpartij en danzoef een run naar de bel. Wie het snelst was in zijn/haar leeftijdscategoprie, die had gewonnen. Het spel was een onderdeel van Axel 800 jaar. Deze zomer, tijdens die felle hittegolf, ontstond er in Axel een nieuw woord. Een dialectwoord nog wel: BUUKSLIEREN

Nehalennia | 2013 | | pagina 51