Biervliet, van alle markten thuis Rinus Willemsen Ook waren er twee cafés aan dit plein, waarop omstreeks 1850 een weekmarkt werd gehouden. Bij tussentijden woonde aan dit plein een burgemeester en in de periode 1856-1875 hadden zowel de pastoor als de dominee hier hun pastorie. Van 1884 tot 1927 stond op het plein zelfs de enige school van het dorp; ruim honderd kinderen bevolkten de klaslokalen en de Markt was hun speelplaats. Ja, op de Biervlietse Markt is van alles te koop geweest. Karakteristiek Het typische van de huidige Markt is de sfeervolle bebouwing. Daarbij vallen de historische panden op, die terecht op de Rijksmonumentenlijst zijn geplaatst. Het vroegere stadhuis (1954) en het voormalig Boerenleenbankgebouw (1964) zijn alle twee ontworpen door het architectenbureau Rothuizen en Van 't Hooft. Deze gebouwen zijn voorbeelden van naoorlogse bouwkunst en vormen één geheel met de Havenstraat. De platanen, op het zuidelijk deel, creëren een natuurlijk eenheid op de plaats waar eertijd de monumentale school stond. Functie Oorspronkelijk was de Markt, ook wel het Plein genoemd, een havenplateau. Links en rechts van de kaai konden goederen geladen en gelost worden. Biervliet was toen De Markt in Biervliet, geen vierkant, rechthoek, maar een combinatie van wiskundige figuren. Aangelegd binnen het bastion als uitvalsbasis van de Staatse troepen in de periode 1590 - 1604. Aan de noordzijde van het havenplein de woning van de commandant. De bevelhebber over de soldaten die hier gekazerneerd waren. Aan de zuidzijde het verblijf van de commies-belastingambtenaar. Oostelijk naast deze woning het magazijn waar het kanon en allerlei ander materieel was ondergebracht. Aan de oostzijde vormde de Waterpoort (met een valhek) de toegang tot de haven, die dus het Marktplein gedeeltelijk in tweeën deelde. Vanuit de haven was de het zicht op de kerk veel ruimer. De huizen Markt 1 en Kerkstraat 1 waren oorspronkelijk één woning. Dit huis werd opgetrokken omstreeks 1775 en circa 1820 in tweeën gedeeld. Lange tijd waren er twee of drie boerderijen aan de Markt. Het vee graasde op de bolwerken achter de schuren en het bouwland lag net even buiten de veste. Een prominente plaats in Biervliet heeft hij terecht. Al meer dan vijftig jaar. Willem Beukelszoon. De man die in relatie wordt gebracht met de uitvinding van het haringkaken. Wie echter de moeite neemt de tekst aan de achterzijde op de sokkel te lezen, komt tot de ontdekking dat het niet de techniek is van het haringkaken. Het kaken van verse haring op zee wordt aan hem toegeschreven. Geen uitvinding dus. Een toepassing op een andere plaats. Meer niet. Het beeld van Willem Beukelszoon uit 1958 (foto auteur). De vroegere hervormde pastorie (foto auteur).

Nehalennia | 2014 | | pagina 8