m tr 10 de wacht hield. Aan de afmetingen van de boom was wel te zien dat die ver voor de Tweede Wereldoorlog geplant moest zijn. De bloei van fruitbomen is gespreid in het jaar. Daardoor vindt er een rijke bestuiving plaats. Het is niet bekend of er in deze boomgaard bijenkorven geplaatst werden, maar ongebruikelijk was dat niet. Meestal zette een plaatselijke imker uit de buurt een aantal bijenkasten of -korven in de boomgaard. In elk geval was zon gevarieerde boomgaard een rijke bron om honing te verzamelen. Maar ook talrijke andere insecten vonden er een onderkomen, en wat te denken van de variatie aan vogels die hier nestelden en voedsel vonden. Het ontwerp van pastoor Konings In het kerkarchief kwamen we een ontwerp of inventari satie tegen van een boomgaard rondom de pastorie. De schets is gemaakt op de achterkant van een taxatieformu lier dat diende om schade aan te geven bij een niet met naam genoemde verzekeringsmaatschappij. Het voorge drukte formulier was speciaal bestemd voor de katholieke lagere school. Bij de ondertekening was al ingevuld het decennium 192X. De namen van de bomen in dit ontwerp zijn opgeschreven door pastoor Konings. Hij woonde van 1926 tot april 1933 in Biervliet. In zijn ordelijke boekhouding lezen we, dat in 1930 een betonnen brug is gelegd over de waterloop tussen pastorie en kerk. Deze brug is ook terug te vinden op de schets. Over de aanleg van een boomgaard vinden we echter niets terug in het archief. Is het bij deze schets gebleven? Is de aanplant van de boomgaard buiten de reguliere boekhouding gebleven? We weten het niet. De vondst van de plattegrond is wel de reden dat we aandacht schenken aan dit groene culturele erfgoed. Aan dit aspect van de heemkunde is tot nu toe nog niet zoveel aandacht besteed. Aloijsius Josephus Henricus Konings werd op 29 oktober 1884 in Roosendaal geboren. Zijn vader was koopman. In de zomer van 1895 werd hij ingeschreven in Oudenbosch en in de herfst van 1909 in Hoeven. Het jaar daarop ver trok hij naar Ginneken, waar hij tot priester is gewijd. In 1926 kwam hij naar Biervliet. Hier was enige jaren tevoren de kerk vergroot en waren een kleuterschool en een lagere school gesticht. Hij kon zich dus volledig bezighouden met de inrichting van het onderwijs en de organisatie van de parochie. In 1933 vertrok hij naar Leur, waar hij tot zijn emeritaat in 1959 actief was. Hij overleed in december 1973 te Bergen op Zoom. Terug naar het ontwerp van de boomgaard. Dat is geen offerte van een vakman. De afmetingen van het perceel staan er niet op vermeld en eveneens ontbreekt de aandui ding van het noorden. Maar ook gegevens over de hoogte van de bodem ontbreken. Dat is belangrijk, want het grondwaterpeil was hier heel hoog. Goed beschouwd staat de pastorie midden in een boomgaard. Er is geen plaats meer over voor een groente- en bloementuin. <*- A - f 1 vA {at uu In elk geval weten we exact de locatie en de namen van de fruitbomen. De breedte en de lengte van het perceel bedragen ca. 30 en 80 meter. De afstand tussen de bomen varieert van 7 tot 8 meter. Aan de zuidkant van de kerk treffen we de perzikboom (25) en aan de zuidkant van de boomgaard de zwarte kers (25). Het geheel is dus doordacht opgezet. Dat kunnen we ook zeggen van de moerbezie (20), die evenals de okker noot (0) in een hoek staat. We geven ze hier alle 48 weer. 9. 1. Okkernoot 2. Marie Louise Duquesne 3. Triomph de Vienne 4. Beurré Hardy 5. Bon Chretien Lornier 6. Court Pendu Lane's Prince Albert Goud Reinette Witte Wintercalville 10. Princesse noble 11. James Grieve 12. Notaris Appel 13. Charles Ross 14. Gravesteiner 15. Grauwzoete Reinette 16. Pondspeer 17. Brabantsche Bellefleur 18. Irish Peach 19. Goud Reinette 20. Cox orange Pippin 21. Moerbezie 22. Bon chrétien Williams 23. Beurré Clairgeau 24. Doyenné d'Hiver 25. Beurré Griffard 26. Vleesch kers 27. Perzik pruim 28. Louise bonne d'avranches 29. Doyenné de Comice 30. Dubbele Bellefleur 31. Court Pendu 32. Winter rietpeer 33. Marie Quisse 34. Perzikroode zomerappel 35. Sterappel AA—. -A. J*U*t z._,_ 0 t é-UU- i Lo'ja, Qn... ere. 0 •JtUt Qit Plattegrond van de boomgaard, ca. 1930. 7.

Nehalennia | 2014 | | pagina 14