Nehalennia winter 2014 nr. 186 De Biscops Wie zich in 1635, na de verkoop van 't Huys te Gapinge, de nieuwe kasteelheer mocht noemen, is onduidelijk. We weten zeker dat Pieter Biscop tussen het genoemde jaar en 1649 eigenaar werd.10 Tijdens de openbare verkoop in 1635 was Pieter een jongeman van ongeveer 19 jaar. Het lijkt vrijwel onmogelijk dat hij op die leeftijd al in staat was om een kasteel, twee boerderijen en veel land aan te kopen. Er zal hoogstwaarschijnlijk iemand tussen Van Ce- ters en Biscop 't Huys in eigendom hebben gehad. Was dat Biscops vader Samuel of een geheel ander persoon? Helaas ontbreken er voor dit tijdvak bruikbare bronnen om deze vraag te kunnen beantwoorden. Pieter Biscop werd circa 1617 geboren in een gezin van Waals-Vlaamse afkomst. Hij trouwde in 1636 met zijn nicht Johanna van der Merct en woonde in Middelburg. Opvallend is, dat hun kinderen niet in de Waalse of Franse, maar in de Nederduitse kerk van hun woonplaats werden gedoopt.11 Biscop was onder meer bewindhebber bij de Verenigde Oostindische Compagnie. Op de bekende kaart van Wal cheren uit 1655 van het cartografenduo Visscher-Roman werd Biscops naam vereeuwigd. Die eer was slechts voor weinig mensen weggelegd. De Visscher-Romankaart was nauwelijks voltooid of Pieter Biscop was al gestorven. Dat was aan het begin van het jaar 1656. Tot zijn enige erfgenaam had Pieter zijn zoon mr. Samuel aangewezen. Hij werd de nieuwe kasteelheer van 't Huys.12 Jurist Samuel Biscop trouwde in 1657 met Johanna Constantia Cau. Hij was in de periode 1662-1667 raad en schepen van Vlissingen. Zijn huwelijk was geen lang leven beschoren want in 1667 stierf Samuel. Zijn we duwe Johanna Constantia hertrouwde een paar jaar later met de bekende Adriaan Banckert, luitenant-admiraal van Zeeland. Een deel van de Vlissingse Boulevard is naar deze zeeheld genoemd. Omdat Samuels erfgenamen, zijn zoon Bonifatius en dochters Fran^oise en Johanna Constantia, nog minder jarig waren, zal zijn weduwe of een vertrouwenspersoon tijdelijk de belangen van deze kinderen hebben behartigd. Toen broer en zussen de meerderjarige leeftijd hadden be reikt, tussen 1685 en 1690, konden zij de rechten, die hun vader hun verleend had, verzilveren.13 Dr. Bonifatius Biscop, vernoemd naar zijn grootvader Bonifatius Cau, bleef ongetrouwd. Hij was eerst raad, schepen en thesaurier van Middelburg en vervolgens, in de periode 1698-1715, gecommitteerde bij de Admirali teit van Amsterdam, namens Zeeland. Zijn zus Johanna Constantia was getrouwd met, alweer een zeeheld, Carel van de Putte. Na Bonifatius' dood in 1715 in Amsterdam regelde de zoon van zijn zus, mr. Samuel van de Putte, de nalatenschap voor zijn overleden oom Bonifatius en zijn moeder Johanna Constantia. Franchise Biscop wordt in de akte van nalatenschap niet meer genoemd; zij moet veel eerder zijn overleden. Overigens werd belangenbehartiger mr. Samuel van de Putte bekend om de vele reizen die hij tussen 1718 en zijn dood in 1745 maakte. Vooral zijn tochten door geheel Azië wekten indruk. Helaas verbrandde hij zijn reisver slagen vlak voor zijn dood, uit angst dat deze in verkeerde handen terecht zouden komen. Van de Putte overleed in Batavia, Nederlands-Indië. De families Mattheus en Christiaanse In 1716 werd 't Huys te Gapinge verkocht aan Boudain (Boudewijn) Mattheus. Hij was in de jaren 1714, 1715 en in de eerste helft van 1716 raad en schepen van Middel burg.14 Helaas weten we niet veel over deze stadsbestuur der. Boudain was in elk geval in 1696 toegelaten tot één van de lagere klassen van het Middelburgse gymnasium en zal zijn geboren rond 1685. In januari 1716 kocht Mat theus een sekere hovstede genaamt 't Hov ter Gapinge, bestaande in een heerenhuijs en speelhov, met een boe- rewooninge, koetshuijs en stallinge, daarnevens nog een se- ker huijs, alsmede nog een hovstede bestaande in huijsinge, schure, stallinge en wagenhuijs etc., daar jegenwoordig eenen Walrave Jansen op woond, alles met de nombre van 116 gemeten 245 roeden, bestaande in boomgaarden, dreven, vijvers, plantagie, saij- en weilanden.15 In de ver koopakte worden, onder meer, Bonifatius' nicht Catharina Johanna van de Putte en haar man Philibert Boeschot als erfgenamen genoemd. Na Banckert en Van de Putte is Boeschot de derde zeeheld die hier de revue passeert. Hij was eigenaar van de buitenplaats Westerbeek, gelegen in de ambachtsheerlijkheid Koudekerke.16 Boudain Mattheus overleed niet lang na zijn aankoop, want al in 1717 treffen we zijn weduwe Catharina Elisa- beth Christiaanse als bezitster van 't Huys.17 Zij erfde niet alleen het kasteel, maar ook het ouderlijk huis van de fa milie Mattheus aan de Rouaanse Kaai in Middelburg. Ook Catharina kwam voort uit een vermogende familie. Zij was een dochter van Framjois Christiaanse en diens twee de vrouw, Catharina van de Putte. Als gevolg van Fran^ois' eerste huwelijk, met Anna Maria Mattheus, was Boudain Mattheus zijn neef. Omdat dochter Catharina Elisabeth was voortgekomen uit Francois' tweede huwelijk bewogen Boudain en Catharina Elisabeth zich wel binnen dezelfde familie, maar hadden zij geen bloedband.18 De weduwe Christiaanse hertrouwde later met dr. Galenus Afbeelding van 't Huys te Gapinge door Roelant Roghman, 1646- 1647 (fragment).

Nehalennia | 2014 | | pagina 11