m 10 Trezel, medisch doctor en onder meer burgemeester van Middelburg. Trezel was eigenaar van de bekende en nog altijd bestaande Middelburgse buitenplaats Torenvliedt, in die tijd vallend onder Koudekerke. Rechtsgeleerde en magistraat Pieter de la Ruë schreef in één van zijn boeken over Christiaanse dat zij: "een onge- blanket leven leidde als een andere Dorcas en op den 23 december 1735 in den ouderdom van ruim vijfendertig jaren zeer triomphantelijk stierf".19 We kunnen hieruit op maken dat Catharina een zeer vermogende dame was die zich onzelfzuchtig inzette voor haar medemens. Een wel doener, zoals we dat nu zeggen. Dat Catharina op 35-ja- rige stierf, klopt overigens niet, want zij was 47 jaar oud.20 De erfgename van Catharina Elisabeth Christiaanse was haar dochter Anna Catharina Mattheus. Anna was de enige die aanspraak kon maken op haar moeders nalaten schap, ware het niet dat zij al in januari 1736 overleed, zeer kort na haar moeder. Professor dominee Anna Mattheus' man erfde in dat jaar de enorme nalaten schap van zijn vrouw. Zij liet hem niet alleen 't Huys te Gapinge na, maar ook de enorme som van acht ton. Haar echtgenoot was de in die tijd zeer bekende professor in de godgeleerdheid en predikant Jacobus Willemse. Op de kaart van Walcheren van de cartografenbroers Hattinga uit circa 1750 prijkt zijn naam en krijgen we bovendien een indruk van de omvang van zijn landgoed in Gapinge. Willemse was vanaf 1724 korte tijd predikant in Biervliet en Heemstede, stond een paar jaar in Vlissingen en werd in 1728 in Middelburg beroepen. Daar bleef hij meer dan 50 jaar in het ambt. In 1740 had hij een beroep naar het grote Amsterdam afgewezen, waarna Middelburg hem beloonde met een hoogleraarschap aan de Illustre School in die stad. Later kreeg Willemse daar nog betrekkingen aan de Latijnse School en de Nederduitse scholen. Jaco bus Willemse was in 1728 in het huwelijk getreden met Anna Catharina Mattheus. Anna had daarvoor gewoond in Oost-Indië, maar was teruggekeerd naar haar geboor tegrond Walcheren, waar zij in Middelburg Jacobus ont moette.21 Het echtpaar Willemse-Mattheus woonde in Anna's (groot)ouderlijke woning, het eerder genoemde huis aan de Rouaanse Kaai. Na een huwelijk van nog geen acht jaar liet Anna het leven. Willemse hertrouwde in 1738 met Eli sabeth Verwout Noiret, maar ook het samenzijn met zijn tweede vrouw was, als gevolg van haar overlijden, slechts van korte duur. Jacobus Willemse bleef kinderloos achter. Op zijn buitenplaats in Gapinge verbleef Willemse slechts een paar weken per jaar. Naar verluidt zou het hem daar te eenzaam zijn geweest. In maart 1779 vroeg hij ontslag aan bij zijn kerkgemeente. In februari 1780 stond Willemse nog voor één keer op de kansel. Anderhalve maand later blies hij zijn laatste adem uit, in de ouderdom van 82 jaar. Jacobus Willemse werd door velen gewaardeerd en was een zeer geliefde man. Zijn nalatenschap bestond niet alleen uit onroerende goederen, maar ook uit een uitge breide privébibliotheek en een aanzienlijke collectie schil derijen.22 Van Essen en Schorer Na de dood van de dominee kocht Jacoba Susanna van Essen in 1781 't Huys te Gapinge.23 Jacoba was opgegroeid op de buitenplaats Essenveld. Vader Jacobus van Essen Portret van Jacobus Willemse door Jean Appelius (ca. 1772). Portret van Jacob Snouck Hurgronje. ZA, Zelandia III. IV, cat.nr. 0467.

Nehalennia | 2014 | | pagina 12