EERE Nehalennia winter 2014 nr. 186 was eigenaar van dit landgoed, dat wederom was gelegen op Koudekerks grondgebied. Nu moeten we de plek van dit verdwenen buiten lokaliseren tussen Oost-Souburg en Middelburg, ter hoogte van Klein Abeele.24 Jacoba's leven kende in 1796 een tragisch einde. Zij over leed op 42-jarige leeftijd aan een beroerte en droeg boven dien een ongeboren kind bij haar. Van Essen woonde in de Wagenaarstraat in Middelburg en eerder in de Walstraat in Vlissingen. Ze was getrouwd met mr. Petrus Gulielmus Schorer, die raad en secretaris was van Vlissingen. Mr. Schorer erfde 't Huys te Gapinge van zijn vrouw.25 Snouck Hurgronje en de afbraak Na de dood van mr. Schorer in 1817 verkochten zijn twee dochters, de jonkvrouwen Wilhelmina Johanna en Anna Petronella, in februari 1818 het kasteel in Gapinge. Daar mee was een bedrag van fl. 18.340 gemoeid. De nieuwe eigenaar werd mr. Jacob Lodewijk Snouck Hurgronje.26 Jacob Lodewijk werd geboren in 1778 en trouwde in 1801 met Maria Catharina van Citters. Maria was een directe nazaat van de stichter van het kasteel, Aernout van Ceters. Mr. Snouck Hurgronje was onder meer advocaat, lid van de Staten van Zeeland en, in de periode 1835-1845, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Hij was vóór 1835 woonachtig in Middelburg en bezat daar huizen in de Noordstraat, de Lange Gortstraat en nog een aantal andere panden. In 1843 werd Snouck Hurgronje verheven in de adelstand, waarna hij zich jonkheer mocht noemen. Twee jaar daarna overleed hij in zijn toenmalige woonplaats Den Haag. Het kasteel in Gapinge zal na Jacobs vertrek naar Den Haag in vervallen toestand zijn geraakt. In de memorie van successie (een overzicht van de erfenis), die kort na Ja cobs dood werd opgemaakt, lezen we opmerkelijk genoeg niets over 't Huys; wel worden een boerderij, 51 bunders wei- en bouwland, een kwekerij en bos beschreven.27 In een notariële akte uit maart 1846, waarin een groot deel van de nalatenschap van Jacob wordt afgehandeld, wordt de buitenplaats wel vermeld, zij het nogal haastig in slechts enkele laatste regels. Daaruit blijkt, dat men nog niet heeft besloten hoe en of 't Huys verdeeld moet gaan worden over de drie erfgenamen, Jacobs kinderen Geertruida Jo hanna Mathilde, Gerardina Adriana Petronella en Adriaan Willem.28 Wellicht twijfelden de erfgenamen of het kasteel behouden moest blijven. Voorlopig bleef het trio geza menlijk de eigenaar. De vraag is, of de Snouck Hurgronje's na hun vaders dood het kasteel nog bewoonden. In elk geval werd het huwelijk tussen Adriaan Willem Snouck Hurgronje en Geertruida Henderika Severijn op 25 oktober 1848 niet in Middel burg, maar in Gapinge bezegeld. Dat feit doet vermoeden dat het paar nog gebruik maakte van 't Huys. Zeker is, dat een aantal maanden later het doek definitief viel en het kasteel werd afgebroken. De Middelburgse Courant berichtte op 19 mei 1849 over het "in sloping zijnde Huis te Gapinge".29 Daarna volgden er meerdere aankon digingen over het te koop aangeboden afbraakmateriaal en over de inboedel. De net buiten de slotgracht gelegen boerderij en bijgebouwen waren al enkele jaren eerder te gen de vlakte gegaan. Het perceel waarop het kasteel stond, werd op 1 no vember 1849 op Geertruida Snouck Hurgronje's naam geschreven.30 In een op die datum opgestelde notariële akte worden de "onverdeeld gebleven goederen" eindelijk afgehandeld. Het kasteelperceel, ook 'het eiland' genoemd, was intussen ingericht als tuin, maar werd later geschikt gemaakt voor landbouwdoeleinden. 11 Km" f IujI r. fkfJ Jt~nl.it H~t .•U IV,,.^ Wmffhy» of Detail uit de kaart van Walcheren van de gebroeders Hattinga, ca. 1750.

Nehalennia | 2014 | | pagina 13