Een negentiende-eeuws pistool uit Kapellebrug m Karei-Jan Kerckhaert De roestige loop maakte duidelijk dat het voorwerp niet recent aan de bodem was toevertrouwd. Het pistool werd zorgvuldig opgeborgen en bewaard. Via het internet kwam men erachter dat het een (waarschijnlijk) 19de -eeuws dub belloops pistool uit waarschijnlijk Luik was. Omdat het een vondst van 50 jaar of ouder betreft, is de vondst ver volgens gemeld bij de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ). Eveneens enthousiast stelde de SCEZ een onder zoek in naar het voorwerp. In een eerste poging meer over het pistool te weten te ko men werd contact gezocht met het legermuseum in Delft. Na enkele uren kwam het antwoord: het betrof een 'civiel zakpistool dat dienst deed als persoonlijk verdedigings wapen'. De productieplaats was niet met zekerheid vast te stellen omdat dit type pistool in drie plaatsen en masse is gemaakt, te weten Luik, Birmingham en Suhl. nisme. Wanneer sprake is van een verhoging achterop de loop waar de haan op slaat, betreft het een percussie pistool uit de periode 1830-1870; indien achterin de loop aan de bovenzijde een gaatje of sleufje te zien is betreft het een pistool met penvuurontsteking uit de periode 1850-1900. Of het pistool nu dateert uit de eerste of tweede helft van de 19de eeuw, de glazen pot (weckfles) dateert van rond het begin van de 20ste eeuw, zodat het pistool toen pas ver borgen moet zijn. Het wapen was dus vermoedelijk niet nieuw toen het werd verstopt. Dat het in een fles verstopt is geeft aan dat het begraven van het wapen geen manier was om voor eens en altijd van het pistool af te komen. Wanneer men dat had willen doen zou men het niet zo zorgvuldig hebben opgeborgen. Zeer waarschijnlijk was de eigenaar van plan om het op een later tijdstip weer op te halen, maar is dit nooit gebeurd. De foto's van het pistool in ongereinigde staat maakten het onmogelijk het object beter te dateren dan de 19de eeuw. Na conservering zou een betere datering kunnen worden gegeven op basis van het ontstekingsmecha- Op 28 april 2014 werd bij de aanleg van de Ovonde op de kruising van de N290 (Gentsevaart) en de Klingestraat, op de grens tussen Nederland en België, door een kraan een glazen pot kapotgetrokken. Op het eerste gezicht niet echt een gebeurtenis waarvoor mensen warmlopen. In dit geval was dat anders. De pot bevatte namelijk een ongewone inhoud die direct de aandacht trok van iedereen die in de buurt aan het werk was. In de pot zat een pistool. Het schoongemaakte pistool in zijn weckfles (foto SCEZ). Het pistool zoals het werd aangetroffen (beeldbank SCEZ).

Nehalennia | 2014 | | pagina 16