Nehalennia winter 2014 nr. 186 Smokkelaars en stropers De vraag die blijft rondspoken is wat de reden achter het verbergen van het pistool is geweest en waarom het nu precies daar werd verstopt. Het exacte antwoord op deze vraag zullen we waarschijnlijk nooit weten. Wat we wel weten is dat de vindplaats in de directe omgeving van de Nederlands-Belgische grens ligt. Dat dit voor het open stellen van de grenzen een omgeving is geweest waar het met regelmaat onrustig was omdat het hier wemelde van de smokkelaars en stropers is algemeen bekend. Dat dit lieden waren die geweld niet uit de weg gingen blijkt onder meer uit een krantenartikel in De Zeeuw van 1 ja nuari 1891. Daarin wordt melding gemaakt van een brute moord op Rijksveldwachter en jachtopziener Adriaansen. Vuurgevechten tussen stropers en veldwachters kwamen ook met regelmaat voor. In de memoires van veldwachter Mulder is zelfs sprake van een ware veldslag tussen veertig stropers en een aantal veldwachters waarbij de karabijn- schoten van alle kanten door de lucht knalden. Als we dan ook rekening houden met de aanwezigheid van 'de draad', een hoogspanningskabel bedoeld om vluchtende Belgen en Duitse deserteurs tegen te houden gedurende de Eerste Wereldoorlog (1914-1918), is het niet zo gek dat iemand zich wilde beschermen en daarvoor een pistool in bezit had. Zo geeft de vondst van dit pistool ons een prachtig inkijkje in de roerige tijden van weleer. Het pistool uit Kapellebrug is nog te zien in 's Landshuis aan de Steenstraat 37 in Hulst. 15 Karei-Jan Kerckhaert is archeoloog en als adviseur verbonden aan de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland in Middelburg. Tekening van Albert Hahn over de Dodendraad ('de draad') op de Belgisch-Nederlandse grens in Zeeuws-Vlaanderen (1915).

Nehalennia | 2014 | | pagina 17