Nehalennia winter 2014 nr. 186 Door de combinatie van de bewering en de situatieschets ontstaat een komisch effect. Bestaan er ook zeispreuken in dialect? Zeker, dat is het geval. Ik heb alle regioboeken van de Zeeuwse dialecten er maar eens op nagekeken, maar de oogst was jammer ge noeg schaars. Voor Oost Zeeuws-Vlaanderen kwam ik de volgende tegen: Das de jeugd, zee, gröötvaoder en 'ij sprong over 'n stróóike(n): goedmoedige spot met oude mensen, die denken heel wat verricht te hebben, als ze een kleinig heid hebben gedaan. Uit West Zeeuws-Vlaanderen: 't Gaot 'r deur, zei den ekster, en de katte sleept'n deur 'tgöötegat: er is niets aan te doen. Van Goeree: De draegers woore bedankt, zei Kees, toe 'n dronkig thuus'ebrocht wier. Weinig dus. Er ligt hier nog een heel onderzoeksgebied braak. Daarom willen we uw hulp vragen. Kent u spreuken die aan bovenstaande voorwaarden vol doen? Laat ze ons weten. De redactie van de dialectafdeling heeft weer haar best gedaan om er een leuk, boeiend en kleurrijk geheel van te maken. Namens de redactie wens ik u dan ook weer veel lees- en kijkplezier. Tevens iedereen een gezond en geluk kig nieuwjaar toegewenst. Pau Heerschap Verenigingsnieuws Dialectdag Van de dialectdag op 18 oktober in De Vroone kregen we een impressie binnen. Onze leden kwamen weer van heinde en verre. Leuk was de Zeeuwse Vereniging uit Dordrecht te mogen begroeten. Bovendien plaatsen we in deze Nehalennia een aantal foto's, zodat de lezers een goed beeld van deze dag krijgen. Het was een geslaagde dag en we reserveerden alvast voor volgend jaar: zaterdag 17 oktober 2015. Wee nae De Vroone Ik heb die titel boven m'n stukje gezet, omdat het orga niseren van de jaarlijkse dialectendag in De Vroone iets vertrouwds had. Om te beginnen de reis naar Kapelle. Vroeger reden we altijd bijna blindelings naar De Vroone. Maar dat was nu even iets anders, omdat de weg bij het station opgebroken was. Dat was nu even uitkijken geblazen. Gelukkig was de weg goed bewegwijzerd en we herkenden het gebouw onmiddellijk. Parkeerplaatsen genoeg, 'n Lekker herfstzonnetje begroet te ons (later zou de weerman 's avonds op het journaal zeggen, dat het de warmste 18e oktober was sinds de waar nemingen in 1901 begonnen). Buiten zaten al een paar dames lekker een sigaretje te smoren. De stoelen stonden er al klaar voor. Wie er ook klaar voor waren, waren voor zitter Hans Jebbink en Pau Heerschap, die ons welkom heetten en de hand schudden. Dan voel je je echt welkom. "Wae zie je dat nog?" zei m'n vrouw toen we binnenstap ten, dat je zo hartelijk ontvangen wordt. We keken in het rond en zagen dat de tijd hier ook niet had stilgestaan. Hoeveel jaar was het niet geleden, dat we hier de dialect- dagen vierden? Misschien wel tien jaar. Maar vanouds was er weer de gezelligheid. Die gemoedelijkheid. En wat was die hal opgeknapt. Met prachtige oude foto's. In een hoekje stond zelfs een oude buiskachel te gloeien. Voor de boekenstand was het even uitkijken met een kop koffie in je hand. "Eigenlijk zouden we wat vroeger moeten komen, volgend jaar," zei m'n vrouw nog, "dan kan je rus tig de nieuwe boeken doorsnuffelen." Das best een goed idee, wat vroeger komen en rustig rondkijken, een kopje koffie drinken en een bolus genietend Is nu een beetje van roefel de schoefel. 'n Handje schudden en de grote zaal in. De vergadering verliep vlotjes. We moesten wel even lachen toen Engel Reinhoudt aan het woord kwam. Hij vertelde over de actie om een standbeeld van dr. Rika Ghijsen op te richten in Domburg, Mw. Ghijsen voltooide 50 jaar geleden het Zeeuws Woordenboek. Daarom dat standbeeld. Dit bericht had hij ook naar de PZC gemaild. Met de vergelijking van het standaardwerk De Kroniek van Smallegange, dat in 17honderd zoveel werd uitgege ven. Nu hadden ze bij de PZC weinig historische bagage, want, zo vertelde Engel, er stond vandaag in de krant, dat mw. Ghijsen werd vergeleken met Smallegange, de man van de Zeeuwse boerderijen die daar talrijke boeken over had geschreven. En laat die Smallegange nu samen met z'n vrouw in de zaal zitten.Die kon trouwens direct aan de (Foto Studio De Bruine) (Foto Studio De Bruine)

Nehalennia | 2014 | | pagina 19