Nehalennia winter 2014 nr. 186 fer'. Das beeldend uitgedrukt: de plant gaat pas bloeien in de herfst, als het blad al afgestorven is. Door de mechanisatie in de landbouw ging een deel van de traditionele landbouwwoordenschat verloren. Die woorden schat is nu nog vaag bij enkele mensen aanwezig. Heeft het zin die nog voor toeristen op peil te houden met demonstra- tiedagen? Of moeten we er een filmpje van maken Traditionele dialectwoorden die te maken hadden met vroegere handmatige landbouwmethodes verdwijnen in het gemechaniseerde tijdperk. Das jammer maar onvermijde lijk. Daarvan moeten we dus zoveel mogelijk vastleggen op allerlei manieren. Ondertussen ontstaan juist door de me chanisatie en nieuwe technieken ook weer nieuwe Zeeuwse termen. Het Zeeuws dialect groeit mee met de tijd. Verhalen en gedichten Blommetjes op de ruut'n "Oe zat da dan ruum sestig jaor heleëen verhleek'n mee noe? Om te behinn'n mee d'uuz'n,die waor'n allemao slecht hiesoleerd, enkel glas, mjièèstal dunne muur'n zonder spouwe, vee kier'n in haot'n wa de wind deu kon waoi'n. Soms was 't r gjièèn dakbeschot in keek je zwo teegh'n de dekpann'n an as j 'op solder was. Zwo'n uus was nie te verwèrm'n mee d'n jièène koolekachtel in de keuken, die elke morgen vroeg wee anhestook'n most wor'n, in as je nie hoed oppast'n dan gieng tie alverwege d'n dang nog uut ook. Wat 'n luxe noe, mee aordhas in 'n thermostaot in de kaomer, die de hoog-rendements CV s'morgens De oude kiekplaete gaf weinig problemen. Het is een coupure in de oude zeedijk. We leerden vroeger op school de namen van de zeedijken: waker, slaper en dromer. De waker is de deltadijk, waartegen bij hoog water het zeewater klotst. Dat is wel toepasselijk van daag als ik deze tekst schrijf. Vandaag is het dinsdag 21 oktober en de wind giert door de straat. De eerste herfststorm. De bewakingsdienst van het Waterschap Zeeuwse Stromen is paraat en in het Tophuis is het team van Rijkswaterstaat om te beslissen of de storm vloedkering gesloten zal worden. De laatste keer was dat op 5 december 2013. In de dijken die het dichtst bij de zeedijken liggen, kunnen coupures gemaakt worden om de weg in de nieuwe polder te laten aansluiten op de weg van de oude polder. Meestal is er een kleine helling in het afgegraven dijklichaam. Dan is de coupure niet zo diep. Op de foto zie je twee sleuven, waarin balken passen. De ruimte tussen de balken kan opgevuld worden met klei. Coupures zijn altijd in beheer bij het Waterschap Zeeuwse Eilanden. Soms staan ze op de plaatselijke monumentenlijst. In het dialect spreken we het Land van Cadzand altijd van 'een deusnee'. Je kon dan vroeger horen: "Waor is dat ongeluk dan gebeurd? A, bie d'n deusnee." We zochten trouwens tevergeefs naar dat woord in het Zeeuws Woordenboek. Een soortgelijke constructie waarin schotbal- ken konden worden aangebracht vinden we in toegangswegen tot (vroegere) havens in dorpen en steden. Op deze manier werden de huizen beveiligd tegen overstromingen. We ontvingen 16 goede oplossingen. Na loting kunnen we de gelukkig bekend maken. De win naar was deze keer Roger Blaakman uit Oostburg, die de lijsten voor Hoofdplaat invult en die inmiddels de waardebon van twintig euro heeft ontvangen. De nieuwe Kiekplaete zal misschien ook niet zoveel problemen opleveren. We zijn benieuwd. 23 De nieuwe Kiekplaete. De oude Kiekplaete.

Nehalennia | 2014 | | pagina 25