Nehalennia winter 2014 nr. 186 vermaarde boekwetenschapper prof. mr. H. de la Fontaine Verwey ooit 'de prins van de Nederlandse illustratoren' genoemd, en met zijn broer Jan Pietersz. van de Venne, de meester-drukker. Door hun innige samenwerking kon hun kunsthandel en drukkerij uitgroeien tot het Middelburgse culturele centrum van de zeventiende eeuw en tot een tref punt van Zeeuwse cultuur. Helaas duurde het maar kort, van 1618 tot 1625, toen Jan overleed en Adriaen naar Den Haag vertrok. Op de bekende wat-als vraag zal nooit een antwoord komen: wat als Jan niet plotseling was overleden en Adriaen daardoor niet was weggegaan? Maar ik durf wel te stellen dat dit duo nog vele fraaie prenten en typo grafisch mooie boeken, met als plaats van uitgave Middel burg, het licht had doen zien. In ieder geval hebben we er de chique kwartobundel Zeeusche Nachtegael aan over gehouden, dit letterkundig manifest van de Zeeuwse dichterskring. Een bijzonder aantrekkelijke, fraai geïllustreerde bundel poëzie en onge twijfeld de meest prestigieuze literaire onderneming van beide broers. Helaas weten we niets over de receptiegeschiedenis en de oplage van de bundel (hoewel bekend is dat de duurdere kwartobundels uit het laatste kwart van de zestiende en de eerste helft van de zeventiende eeuw een gemiddelde oplage hadden van zo rond de 1000), maar een Zeeuwse herdruk is er in de twee jaar dat Jan nog te leven had, nooit gekomen. Hoewel daar wel sprake van was, getuige de brief van Radermacher aan Cool (zie Nehalennia 185, p. 6). Maar dit soort chique uitgaven waren ook best prijzig, ze waren te koop voor bedragen tussen de één en de twee gulden, soms zelfs wel voor een daalder of meer. En dat was alleen maar weggelegd voor een kapitaalkrachtige groep boekenkopers, die overigens in Middelburg ruim voorhanden was. Middelburg was immers aan het begin van de zeventiende eeuw de op Amsterdam na belangrijk ste handelsstad van de Republiek. Maar toch, de prijs zou misschien iets kunnen zeggen over het commerciële succes van de (niet goedkope) bundel binnen Zeeland, die in Holland in ieder geval nog weer klank vond in een drietal (goedkope) herdrukken, die voor een paar stuivers te bekomen waren en dus binnen het bereik van een grotere sociale klasse vielen, als men tenminste kon lezen! In ieder geval was het doel van de gebroeders Van de Venne bereikt: 'aen alle omliggende nae-gebueren' laten zien dat er 'ghewisselijck in Zeelandt Nachtegaelen te vin den zijn, die een uytnemende aenghenaem Gesang in, en boven verheven-soet-rieckende boomen zijn schet terende, met groote onderscheyden bevallicheyden van Ruiterstoet van de zes prinsen van het Huis Oranje-Nassau 1621), gravure aanwezig in het Rijksprentenkabinet Rijksmuseum Amsterdam (Zeeuwse Bibliotheek Beeldbank).

Nehalennia | 2014 | | pagina 7