Over boeken Nehalennia voorjaar 2015 nr. 187 Een dialectwoordenboek schrijven is een werk van zeer lange adem, vooral omdat men een beroep moet doen op de dialectsprekende bevolking om de gegevens aan te le veren. Een eindredacteur als mevr. Ghijsen heeft evenveel taalkundige als organisatorische talenten moeten hebben. Gelukkig heeft het aan medewerking niet ontbroken; zowel het WZD als de projecten die zijn gevolgd, zijn tot stand gekomen door de inspanningen van honderden vrijwilligers, die werden samengebracht door mensen met begeestering en visie, in een 'gezamenlijke vrijwillige inspanning' en 'niet uit noodzaak, maar uit liefde', zoals C. Kruyskamp het bij de huldiging van mevr. Ghijsen zo mooi heeft verwoord. Twee 'gevarieerde' boeken over Zeeuwse regio's. Onder aanvoering van eindredacteurs Ronald van Immerseel en Nina Wijsbek (eindred.) wierpen zes auteurs zich op het wedervaren van 'Eene Aangename en Welgelegene Buiten plaats, genaamd Duino'. Dit jaarboek over 2012 van de Kastelenstichting Holland en Zeeland verscheen twee jaar te laat, maar het resultaat mag er zijn. Het boek bevat de geschiedenis van buitenplaats Duno in Oostkapelle in al haar facetten. Brams Silkens, Leo Wevers, Peter A. Hen- derikx, Peter Blom, Jan Zwemer en Ronald van Immerseel beschrijven in zes hoofdstukken de archeologie, bouw- en bezitsgeschiedenis en overige historische lotgevallen en ontwikkelingen. Duno is vermoedelijk in de dertiende eeuw gesticht als uithof van de Onze-Lieve-Vrouweabdij in Middelburg. In de veertiende eeuw werd het buiten verblijf van de Middelburgse abt en na de Reformatie een particuliere, imposante buitenplaats. Kort voor 1826 werd het huis gesloopt; de buitenplaats werd boerderij. Sinds 1864 maakt Duno deel uit van landgoed Zeeduin. Boer derij en de resterende tuin- en parkaanleg zijn rijksmonu ment. Wim de Vrieze en Ana Maria de Vrieze-da Cunha Rosa 'kieken' voor de tweede keer terug in de rijke historie van de - zoals de titel zegt - bijzondere duindorpen Burgh Haamstede, Westenschouwen, Burghsluis en Koudekerke. Dit tweede deel van hun documentaire en nostalgische epos bevat 660 foto's en meer dan 90 verhalen j w over bewoners, _\j| boerderijen en huizen, ondernemers, feesten, jubilea, de Tweede Wereld oorlog, de Ramp enzovoort. Veel bewoners deelden hun herinneringen en stelden foto's aan de auteurs beschikbaar. Ook illustere figuren als onderwijzer/archeoloog 'Hannes' Hubregtse en dijkversterker De Muralt ontbreken uiter aard niet. Jan Kuipers 15 Prof. dr. Jacques Van Keymeulen is verbonden aan de Vakgroep Taalkunde - Nederlands van de Universiteit Gent. Noten 1 De tekst is mede gebaseerd op de feestrede, uitgesproken door de auteur, op 22 november 2014 in Middelburg. 2 De Bruin 1979, Het kroonjaar van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek. In: Taal- en Tongval 31. blz. 121. 3 In 1959 verscheen het eerste deel, in 1961 het tweede deel en in 1964 het derde deel, tegelijk met het complete woordenboek. 4 Met de macrostructuur van een woordenboek wordt het geheel van de woordverzameling bedoeld, die op basis van een aantal selectiecri teria tot stand is gekomen. 5 Waarschijnlijk is mevr. Ghijsen - van opleiding een literair-historica - door Van Ginniken tot de dialectologie gebracht. Hij had haar immers in de jaren twintig gevraagd om een boek over het Zeeuws te schrijven, dat er echter nooit is gekomen. 6 Met de microstructuur van een woordenboek wordt datgene bedoeld wat over de trefwoorden wordt meegedeeld (zoals betekenis, voor beelden enz.). 7 Debrabandere, F. (2007), Zeeuws etymologisch woordenboekAtlas (zie ook Debrabandere, F. (2005), Oost-Vlaams en Zeeuws-Vlaams etymologisch woordenboek, Veen - Amsterdam/Antwerpen. Ronald van Immerseel en Nina Wijsbek (eindred.), 'Eene Aangename en Welgelegene Buitenplaats, genaamd Duino'. De geschiedenis van de hofstede Duno te Oostkapelle. Jaarboek 2012 Kastelenstichting Holland en Zeeland (Rotterdam [2014]), 126 pag., ill., foto's, tek., krt; ISBN 978- 94-6169-489-8. Wim de Vrieze, Ana Maria de Vrieze-da Cunha Rosa, Trugkieke in de historie van de bijzondere duindorpen Burgh Haamstede Westen- schouwen Burghsluis Koudekerke (dl. 2, Zierikzee 2014), 236 pag., foto's, krt.

Nehalennia | 2015 | | pagina 17