Nehalennia voorjaar 2015 nr. 187 dacht voe kleêderdrachten, voe ambachten, voe gebruken, voe spel, voe vêsjes en dan de woorden verdudelijkt in voorbeeldzinnen, in gezegdes en uutdrukkingen. Het is van gin wonder dat ze d'r 35 jaer an ewerkt eit. Mevrouw Dr. Ha. C.M. Ghjsen ei zeker een standbeeld verdiend, een standbeeld dat a dan tevens het belang van het woorden boek onderstreept. Mae het is noe eênmal leuker om een beeld van een mens te en dan van een boek. Eêl Zeêland en aolle toeristen kunne dan zie da Zeêland een eigen taal eit, dat wil zegge per streek min of meêr een eigen dialect. Zó een beeld kost nog a wat. Me stelle ok óge eisen: een professioneel kunstenaer mot het maeke, het mó van ardsteên weze op een moaie sokkel en het mó komme in Domburg, omda ze daè eweund eit. Aol mie aol 25000,- en dan motte d'r gin gekke diengen gebeure. Mae dan je ok wat om groas op te wezen. Inmiddels is t'r zó een 15.000 binnen en noe mó 't leste bitje d'r ok nog komme. Iedereên kan d'r an meedoe deur BEELDgenoot te worren. Voe een tientje bin je dat a en dan krieg je ok nog vuuf leuke woordkaarten cadeau, dieng je ok mee naè een ca deaubon en een menute gratis wienkele bie de Agrimarkt. Zie de folder die a je mee'estierd ekregen eit. De actie lopt toet eind maerte. A je mie naem en toenaem enoemd wil worre op het bord dat a bie het beeld komt te staen, dan bi je meêr kwiet as een tientje, mae het is natuurlijk wè deftig a je in Domburg een keurtje maèkt en je kan zegge 'kiek daèvoe 'k een flienke douw an de karre egeve'. De giften bin ok nog aftrokbaer. A je meêr wil wete dan kiek je op www.zeeuws-woorden- boek.nl of je bel 013 351317. Engel Reinhoudt, Jan de Jonge, Kees Martens 0p merote Bin julder wè 's op merote geweest? 't Za wè, want reize is eêl gewoon gore. Noe, dan weet je ok wè, dat je j'n eihe vooruut blie kan zitte maeke op wat je aomè gae zie in beleve, ma dat 't nie aoltied meezit. Je kan natuurlijk j'n uus nie zóma achterlaete. Dust 'r is vee waark te doen vó dat je zeit: me gae. Je trek de deure achter je dicht in je dienkt: zó, noe gae m'n wat beleve. Endrik in de vrouwe dat eêl dikkels edae. Wie varre reizen maekt kan vee vertaale in dat zou ik noe ok kunne doe, ma dan is Neha lennia te klein. Wulder jammer genocht verscheie keren mee'emaekt dat 'r overa maansen bin, die op 'n makkelijke meniere rieke wille 'ore dü aore maansen lichter in de por- temenee te maeken. Zó aode m'n van de kinders as kedoo vó vuufentwintig jaeren trouw vuuf daehen Barcelona ekrehe. Je za 't nie g'loave, ma ons bin in die vuuf daehen vuuf keer beroafd. Nae de eêste keer gienge m'n nog nae 't plisieburo. Je dienk zaalf dat je zó stom bin geweest dat ze de gelehenteit ekrehen om joe van je camera te beroaven, ma dan bin d'r wè aarg vee stommerds, want op 't buro zaete nog zó'n twintig slachtoffers. Ik dikkels edocht: die rot lui bin wè vakmaansen! As ik eerlijk mot weze, dan aode m'n eêl slechte ervaerien- gen in Zuud-Amerika in ok in Spanje in Portuhal. Nooit in Azië. Daer m'n eihenlijk enkelt aordige maansen ezie, die blie waere dat ze ulder kleêderdracht konde laete zie in ulder menieren. Die groós waere as je foto's nam in eêl graeg mit je zouwe wille praete. Ma jao, wulder konde gin Chinees of Maleis of aol die inhewikkelde aore Oosterse taelen. Ma m'n d'r goeie erinneriengen an overg'ouwe. Dat was 'n stik minder toe dat ons in de latijnse landen waere, om 't zó ma 's te zaahen. M'n van onze reizen ok vee op'estoke. Bevobbeld, dat wulder van aore volken konde lere wat echte gastvrie'eid is. Me bin nog a 's evrohe om mee te eten mit de femielje. Op Kreta waere m'n an 't loapen in 'n durpje in dae zat 'n groóte femielje op straete t'eten. De vaoder dee ons trek 'n stoel anwieze in ons moste meedoe, 'n Glaesje raki is dan 't minste, ma dae mó je mee oppasse, want dat ze zaalf emaekt in dat is gauw meer as 50%. M'n aode trouwes net in 't 'otèl ehete, dust m'n 't ma bie de karpoesie waeter- meloene) gelaete. Kiek, dat bin dan wi de leutihe diengen om mee te maeken a je op merote bin. Henk Blom (dialect Schouwse Westhoek) 'ne Mouternist Een mailtje. Mare Buise, een Hulstenaar die op velerlei gebied actief is: gids in Saeftinghe, vogelkenner, -teller en -beschermer, bestuurslid en mederedacteur van OHK De Vier Ambachten en zo nog het een en ander. 27

Nehalennia | 2015 | | pagina 29