m families niet meer dan 10 a 12% van de stand der edelen hebben uitgemaakt. En dan waren het vooral de ridder matige families, denk voor Walcheren met name aan de heren van Souburg, de heren van Borsele van Brigdamme, en vooral de heren van Veere uit de familie van Borsele, die hun ambachtsbezit gestaag wisten uit te breiden ten koste van de kleine ambachtsheren. Het resultaat daarvan was, dat aan het eind van de middeleeuwen het aantal ambachtsheren in Zeeland een heel stuk kleiner was dan in het begin van de veertiende eeuw. Kasteelbergen, kastelen, steenhuizen Wij zijn daarmee terug bij het thema van dit symposium: de kasteelbergen en kastelen. Kijken wij naar Walcheren, dan vindt men zowel op de kaart van Zeeland van Jacob van Deventer uit 1545 als op het Panorama van Walche ren van Antoon van den Wijngaerden uit 1550 slechts vijf kastelen: Zandenburg bij Veere en Popkensburg bij Sint Laurens, beide van Maximiliaan van Bourgondië, heer van Veere; het kasteel van West-Souburg, rond 1500 in bezit van Anna van Bourgondië-Ravenstein; het kasteel Ter Hooge; en als niet-adellijke vreemde eend in de bijt kasteel Westhove, bezit van de abdij van Middelburg, waarvan de abt overigens ook ambachtsheer was van grote delen van Oostkapelle en Domburg. Tegenover dit geringe aantal stenen kastelen rond 1550, stonden op Walcheren de minstens 67 kasteelbergen van voor circa 1250; een omvangrijk aantal dat lijkt te passen bij een periode waarin de ridderschap nog in opkomst was, en de sociale ongelijkheid binnen de adel een stuk geringer was dan drie eeuwen later. En dan wordt de vraag naar de tussenliggende periode interessant. Wanneer er na circa 1250 geen mottes meer werden aangelegd en de bestaande bergen geleidelijk aan hun militaire betekenis verloren, betekende dat dan dat de bouw van stenen kastelen al direct beperkt bleef tot enkele riddermatige families, of kunnen de eerste stenen opvolgers van de motte toch ook zijn gebouwd door een veel grotere groep edelen? Ik denk dan aan wat in de schriftelijke bronnen steenhuizen worden genoemd. Dergelijke steenhuizen - vermoedelijk waren dat vooral woontorens - waren er in Zeeland in ieder geval in de tweede helft van de dertiende eeuw, zoals al blijkt in 1264, wanneer Wisse van Koudekerke aan Aleid, tante en voogdes van de nog minderjarige Floris V, opdraagt: 'mijn versterkte stenen huis - in het Latijn: domum meam lapideam sive munitionem -, dat ik gesticht en gebouwd heb in Oud-Vlissingen'. Wisse van Koudekerke was ridder, en behoorde tot de top van de Zeeuwse adel, maar dat er eind dertiende eeuw al veel meer steenhuizen waren, kan men afleiden uit het verhaal van Melis Stoke, waarin hij vertelt dat de inwoners van Middelburg in 1304, nadat de Vlaamse bezetters de stad hadden verlaten, het herstel van de stadsmuren ter hand namen, en omdat zij dringend stenen nodig hadden, overal in de omgeving van de stad steenhuizen afbraken; waarschijnlijk de steenhuizen van edelen die in de oorlog met Vlaanderen de Vlaamse zijde hadden gekozen en waren gevlucht. Ik heb dit onderzoek nog lang niet niet afgerond, en verwacht in schriftelijke bronnen nog meer te vinden over steenhuizen in Zeeland in de tweede helft van de dertiende en de vroege veertiende eeuw. Maar daarnaast is mijn hoop ook gericht op de resultaten van toekomstig archeologisch onderzoek. Bij bouwhistorisch en archeo logisch onderzoek zijn diverse woontorens aangetroffen als beginfase van enkele grote kastelen in Zeeland, maar dertiende-eeuwse woontorens die zich niet verder tot uitgebreide kastelen hebben ontwikkeld zijn er voor zover ik weet tot nu toe nog maar weinig gevonden. Kortom - en daarmee besluit ik -, er blijft waar het de Zeeuwse edelen en de door hen aangelegde versterkingen betreft, nog heel wat te onderzoeken, zowel voor archeologen als voor historici. 10 R n v; v; b; n ti ir Ir prof. em. dr. Peter A. Henderikx is mediëvist, en was verbonden aan de Universiteit van Amsterdam als hoogleraar in de nederzet tingsgeschiedenis van de Nederlanden in de middeleeuwen. 'l< q'

Nehalennia | 2015 | | pagina 12