Nehalennia zomer 2015 nr. 188 ste eeuw leverde toch ook wat laatmiddeleeuws aardewerk op. Andere bergjes waren wellicht een in het polderland achtergebleven stelberg. De verdwenen berg bij het kasteel Zandenburg bij Veere diende volgens de overlevering als kruithuis respectievelijk ijskelder. Er zijn zelfs mogelijke verbanden gelegd tussen bergjes en de zoutwinning, bij voorbeeld op Tholen. Van vele weten we gewoon erg weinig. Geringe omvang, meerdere functies Een andere, relatief Zeeuwse factor van de bergjes is hun afwijkende, dat wil zeggen geringere omvang in vergelij king met bekende mottes buiten de provincie. Opnieuw de hege wieren uitgezonderd. Ik heb het hier niet zozeer over de hoogte. Recentelijk was er in Kapelle een erfgoed dag voor onder meer beleidsambtenaren, en die dag werd geleid door Jan Vellekoop. Ik vertelde daar tijdens mijn presentatie dat de hoogte van de hoogste Zeeuwse berg, de berg van Wabeke in Wemeldinge, zo'n 10 meter bedraagt. Vellekoop was niet opvallend onder de indruk, omdat hij een vergelijking trok met de motte van de Burcht van Lei den. Maar hoe indrukwekkend ook, het aardlichaam van die burcht is óók maar 12 meter hoog. Het indrukwekken de aspect is natuurlijk vooral te danken aan de doorsnede en de zeer fikse borstwering met kantelen. Twaalf meter Vlissingei Overzichtskaart van de Zeeuwse bergjes (RCE): 1 Eikerzee, 2 Zierikzee-Heuvelsweg, 3 Boudewijnskerke, 4 Aagtekerke-Hazenberg, 5 Aagte- kerke-St.-Jan ten Heere, 6 Biggekerke-Bergweg, 7 Biggekerke-Zoutelandse weg, 8 Biggekerke-Schuitvlotstraat, 9 Krommenhoeke, 10 Kou- dekerke-Meinersweg, 11 Klein-Mariekerke, 12 Koudekerke-Perduinsweg, 13 Vlissingen-Bergweg, 14 Kleverskerke, 15 Gapinge-Schellachse weg, 16 Gapinge-Snouck Hurgronjeweg, 17 Zanddijk-Oude Veerseweg, 18 Zanddijk-Bieweg, 19 Zanddijk-Bosweg, 20 Vlissingen, 21 Ritthem, 22 Sinoutskerke, 23 (a en b) Baarsdorp, 24 (a en b) Wemeldinge, 25 De Groe, 26 Hof Blaemskinderen, 27 Kloetinge, 28 Borssele, 29 Coudorpe, 30 Ellewoutsdijk, 31 Nisse, 32 's-Gravenpolder, 33 Kapelle, 34 Wissekerke, 35 's-Heer Arendskerke, 36 Westkerke, 37 Zaamslag, 38 Groede. 21

Nehalennia | 2015 | | pagina 23