Het Kastelenlexicon Zeeland als uitgangspunt voor toekomstig onderzoek Ronald H.M. van Immerseel Enerzijds slaat het op de niet te onderschatten waarde van het Kastelenlexicon als database waarop vragen kunnen worden losgelaten om de systematisch ingevoerde gege vens in een breder perspectief én verband boven water te krijgen. Zo is er nu voor het eerst systematisch overzicht in de grote hoeveelheid aan verspreide gegevens over Zeeuwse kastelen. Men hoeft geen briljant geleerde te zijn om te snappen dat vragen als: 'toon alle Zeeuwse kastelen van een bepaald type uit een bepaalde periode' nieuwe inzichten zal opleveren over verspreiding, opkomst en verval. Ook zal het vergelijken van deze Zeeuwse gegevens op termijn met andere provincies in het lexicon ongetwij feld tot nieuwe inzichten leiden. Zo kunnen dankzij het Kastelenlexicon in de toekomst bijvoorbeeld gegevens uit kastelen in inpolderingen in de gehele kuststrook van Gro ningen tot Zeeuws-Vlaanderen vergeleken worden. Juist dit helicopterperspectief geeft de mogelijkheid verbanden te leggen die voorheen onzichtbaar bleven. Anderzijds slaat de titel 'Het Kastelenlexicon Zeeland als uitgangspunt voor toekomstig onderzoek' op het Kaste lenlexicon als werk in uitvoering. Werk dat vermoedelijk nooit af zal raken, maar wel kwalitatief steeds hoogstaan der zal worden. Nieuwe technieken zoals de archeologi sche luchtverkenningen van de Universiteit Gent in de ja ren '90 van de 20e eeuw leverden verrassende resultaten op die het onderzoek verder brachten. Juist het niet loodrecht vliegen bij het nemen van luchtfoto's maar het maken van schuine luchtfoto's, waarbij de piloot het vliegtuig in een optimale positie kan brengen om contrastrijke foto's van archeologische sporen te maken, leverde nieuwe data op. Toekomstig archeologisch en historisch onderzoek, nieu we technieken en nieuwe inzichten zullen ons hopelijk tot steeds meer begrip van de Zeeuwse kastelen brengen. De resultaten hiervan zullen ook weer via het Kastelenlexicon toegankelijk gemaakt moeten worden. Begraven hofsteden Dat de oplevering van het Zeeuwse Kastelenlexicon niet betekent dat we nu achterover kunnen leunen, wil ik laten zien aan de hand van een enkele witte vlekken en lacunes in het onderzoek die na-echoën in het lexicon; namelijk het onderzoek naar kastelen in West Zeeuws-Vlaanderen en in het bijzonder het voorkomen van begraven hofste den in dit deel van de provincie. Bij onderzoek naar kastelen duikt steeds een groep op die moeilijk te duiden is en meestal wordt omschreven met het Engelse begrip moated sites of in goed Nederlands 'begraven hofsteden'. Een moated site is een internationale term voor een complextype bestaande uit enkele gebou wen binnen een omgrachting. Volgens de definitie van de Rijksdienst Cultureel Erfgoed zou de omgrachting van een moated site tenminste 5 meter breed moeten zijn en het voornaamste gebouw uitgevoerd moeten zijn in steen of baksteen. Net als bij een kasteel kunnen de gebou wen elementen bevatten die wijzen op een verdedigbaar De uitnodiging voor het symposium meldt dat het wordt gehouden ter gelegenheid van 'de oplevering van het Kastelen lexicon Zeeland'. De term'oplevering'zou de suggestie kunnen wekken dat het werk nu volbracht is, maar natuurlijk is niets minder waar zoals ik in mijn lezing wil laten zien. De titel van mijn bijdrage'Het Kastelenlexicon Zeeland als uitgangs punt voor toekomstig onderzoek' is dan ook tweeledig bedoeld. De op een luchtfoto uit 1990 zichtbare voormalige grachten van een volledig verdwenen middeleeuws, dubbel omgracht complex bij Zuiddorpe (J. Semey/Universiteit Gent; Beeldbank SCEZ). De op een luchtfoto uit 1989 zichtbare voormalige grachten van een volledig verdwenen, middeleeuws complex bij Westdorpe (J. Semey/Universiteit Gent; Beeldbank SCEZ).

Nehalennia | 2015 | | pagina 26