•;vX. ven hofstede bij Cadzand. Dit lage aantal is opmerkelijk. Zeker wanneer we alleen al het gebied van de wetering van de Oude Yvene gelegen tussen grosso modo de plaatsen Groede-Breskens-Schoondijke- Oostburg nader bekijken aan de hand van het onderzoek door dr. Gottschalk. Me juffrouw dr. Gottschalk putte voor haar in 1968 heruitge geven Historische geografie van Westelijk Zeeuws Vlaande ren rijkelijk uit de midden 16e-eeuwse overlopers van het waterschap van de Oude Yvene. Gottschalk concludeert: 'Een merkwaardig verschijnsel in de oude Yvene waren de talrijke 'wallen'. Gedeeltelijk waren dit molenwallen, waar echter niet altijd meer een molen op stond. In andere gevallen kunnen de wallen worden beschouwd als resten van eertijds omwalde hofsteden. Er waren echter ook wal len, die onmiskenbaar oude vluchtheuvels waren. Veelal lagen deze in de nabijheid van de hofsteden. Indien ze niet voor de mensen waren bedoeld, zullen zij dienst hebben gedaan voor het vee, vooral om bij hoge grondwater standen in de winter een toevlucht te bieden.' Gottschalk noemt een aantal hofsteden met naam zoals 't Hof te Velde in het 85e begin, dat omschreven wordt als 'een bilck weide] met eenen viercanten wal daerin ligghende' en een hofstede nabij Vulendike (het oude Schoondijke) in het 72e begin met een hoge wal 'ghenaempt Vulenburch'. Nu zullen inderdaad lang niet alle in de 16e-eeuwse overlopers genoemde wallen een motte, kasteel of begraven hofstede zijn geweest maar het genoemde aantal wallen, hillen en walgrachten is opmerkelijk hoog. Een groot deel hiervan was midden 16e eeuw al verlaten zoals de 'hooghen hill, wylent een hofstede' in het 95e begin. (opgenomen in het lexicon) en het Hof ter Poorte. Het tweede fragment van de omgeving van Lapscheure toont een grote hoeveelheid aan omgrachte gebouwen waar onder ten zuidoosten van Lapscheure een op de kaart als 'Hof ter Weilden' genoemd omgracht complex. Volgens de eerdergenoemde dr. Gottschalk wordt dit complex in de omlopers uit 1456 aangeduid als 'casteel ter Weelden'. siSEï 26 Wanneer we naar de Heraldische Kaart van het Brugse Vrije uit 1561-1571 door Pieter Pourbus kijken, vallen ook hier de nodige objecten op. Ter illustratie toon ik twee details uit de kaart van Pourbus. Op het eerste fragment zien we Groede en omgeving. Ten noordwesten van Groede valt meteen een 'wal' op. Ten zuiden van Groede zijn twee omgrachte huizen afgebeeld; het Hof Zaamslag Coutumes du pays et comté de Flandre Een derde bron die van belang is betreft het door Louis Gilliodts-Van Severen tussen circa 1887 en 1891 uitge geven Coutumes du pays et comté de Flandre. Quartier de Bruges. Coutumes des petites villes et seigneuries enclavées. Deze belangrijke bronnenuitgave betreft de 'denonrbre- menten' uit 1435 met latere aanvullingen. In de denom- brementen zijn de aan de graven van Vlaanderen en de De door Gottschalk genoemde ridderhofstede 'Vinkebroek' ten noorden van Aardenburg afgebeeld als een omgrachte woonto ren op de Heraldische Kaart van het Brugse Vrije uit 1561-1571 door Pieter Pourbus (Stadsarchief Brugge). tvil De motte Vulenburch bij Schoondijke (zwarte cirkel) weergege ven op de Heraldische Kaart van het Brugse Vrije uit 1561-1571 door Pieter Pourbus (Stadsarchief Brugge). Het door Gottschalk genoemde 'casteel ter Weelden' ten noord westen van Aardenburg, weergegeven als een omgracht complex met toegangspoort aan de noordzijde en het kasteel als platte grond met vier hoektorens op de Heraldische Kaart van het Brug se Vrije uit 1561-1571 door Pieter Pourbus (Stadsarchief Brugge).

Nehalennia | 2015 | | pagina 28