32 om met de vier deelnemende provincies een gezamen lijke publicatie te maken over getallen in de dialecten. De vragenlijst kunt u invullen op www.hetverhaalvanhet- zeeuws.nl (en doorklikken op vragenlijst 7) of direct via http://www.123formulier.nl/form-10542/VraagAntwoord- 2015-7-Zeeland Vertelwedstrijd De Zeeuwse Taele organiseert i.s.m. de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland dit jaar weer een vertelwedstrijd Uutge- sproken Zeeuws. Iedereen die graag verhalen schrijft en vertelt in het Zeeuws kan zich inschrijven voor een van de drie voorrondes. Het verhaal mag niet langer duren dan 10 minuten en moet uiteraard in het Zeeuws verteld wor den. U kunt ook een verhaal schrijven en iemand zoeken om uw verhaal te brengen. Er zijn drie avonden waarvoor u kunt inschrijven: op 4 september zijn we te gast in 's Heerenhoek, op 11 september in Brouwershaven en op 17 september in Zaamslag. Het aanvangsuur ligt nog niet vast, maar de vertelavonden beginnen waarschijnlijk rond 19u-19.30u. U kunt zich inschrijven door uw naam op te geven voor een van deze avonden. Wilt u komen luisteren naar de verhalen op een van deze drie plaatsen, dan bent u ook welkom. Meer informatie daarover volgt nog. Voor de vertellers die willen meedoen aan de wedstrijd, is het voldoende een plaats te reserveren op een van de avonden (u mag als Zeeuws-Vlaming gerust vertellen in Brouwershaven en omgekeerd) en de titel van uw verhaal door te mailen. Aangezien de plaatsen beperkt zijn (on geveer 8-10 verhalen per avond) vragen we u niet te lang te wachten om een plaats te reserveren. De finale-avond vindt plaats op 9 oktober in 't Kerkje van Ellesdiek. Uit elke voorronde worden 2 a 3 verhalen geselecteerd. Die vertellers komen op de finale-avond hun verhaal vertel len en komen in aanmerking voor een van de prijzen. Inschrijven via intzeeuws@scez.nl. Meer informatie www.scez.nl onder streektalen Gedichtenwedstrijd De gedichtenwedstrijd loopt goed. Er zijn ondertussen al 30 gedichten ingestuurd. Wilt u ook meedoen, stuur dan voor 31 augustus uw Zeeuwse gedicht in. Meer informatie en het reglement vindt u op de website van de SCEZ www. scez.nl Folklore In de volgende afleveringen van Nehalennia komt de nieuwe rubriek Folklore ruimschoots aan bod. Ons geïnteresseerd lid Sjaak Herman attendeerde ons op het onderstaande artikel. Waarvoor dank. Ook zijn we de samensteller, Gerard van de Velde, erkentelijk voor de toestemming die hij gaf zijn bijdrage te mogen publiceren. Waar eens de tijd stilstond Midden in het mooie polderland van de Tienhonderd Polder (ten noorden van Cadzand), daar vinden we dit plekje dat teruggaat tot de jaren 1700. 't Was of de tijd daar had stilgestaan. Wat weiland, een groöten 'of enkele fruitbomen en op het einde een stukje bouwland. En langs de hoskant wat pruimenbomen. Dit alles werd omzoomd door een oude meidoorndoge waarin de negelantiers weelderig groeiden. Tijdens de bloei van die meidoorns in het voorjaar, was het hier wel heel mooi met al die rêêsems van overhangende bloemtrossen die men van verre rees goed kon ruiken. D'n doge sturmt zeiden de mensen dan op Kerzand. In de zomer sierden de haagroosjes dit alles met een bloesempracht. Vanaf de duinen was men met dit boeltje verbonden via een zandpaadje, 't Dunenpadje. Altijd waren er nieuwsgierige zeeveugels met hun ge schreeuw. "Waar eens 't gekrijs der meeuwen Ook was men met de menne verbonden met de Tienhon derdste Middenweg. Daar was een zandpad naast. Deze zandpaadjes werd elk jaar, vóór Kerstmis, van nieuw zand voorzien door de strangewerkers. Het baantje dat voor het huis en de bakkeete liep en dat het plekje met het duun- padje verbond, werd ddoor de mensen zelf bestrooid met schelpen van het strange. Maar het pad van d'n 'of daarop werden alleen maar mosselschelpen uitgestrooid. Aan de zonnekant van dit huis en de bakkêêtevinden we twee schuiframen met glasroeden, die voor daglicht zorgden in het huiskamertje. Hiernaast is de huisdeur, verdeeld ineen boven- en onderdeure. Elke met een klienke. 's Avonds deed men de deur dicht met een grendel. De kozijnen evenals de deurewaren donkergroen geverfd. De raamroeden en de stofverf daarentegen waren wit, maar de dakgoot was weer groen geverfd. De rode dakpan nen staken van verre mooi af tegen de op de achtergrond dominerende groenen duingordel. De gevel bestond uit met de hand gevormde stenen, gebakken in een veldoven. Als specie gebruikte men in die jaren de tweede steeke kleigrond met wat schelpkalk erdoor verwerkt. Voor het fundament diende een vleilaag met slechts een drietal lagen van grouwsteen. De vloer van dit huiskamertje bestond uit rode plavuizen. De ramen kon men sluiten met binnenblinden. Midden voor één der kamerramen stond altijd een eettafel met de scheuteldoek erop. Aan de lange kant van de tafel was altijd de schuuve te vinden. Daarin bewaarde men altijd het broodmes en de sauselepel. Aan het hoofdeinde van de huiskamer was de schouwe met ervoor de buuzeka- chel. Rondom de schouwe was defóöie met een mooi oud schouwstel (oude vazen) erop. Aan de boezem van de schouwe en rustend op defóöie, hing de spiegel. Tegen de achtergevel van dit huiskamertje, was het schutsel. Het kamertje was twee bedstees en 'n spinde (legkast) breed. Elke bedstee was voorzien van de nodige beddenplanken en sponde. Aan het voeteneinde was de kribbe, aan het hoofdeinde het brede boord. Onder elke bedstee was een keldertje van ca 60 cm diep. Daarin bewaarde men de aardappels in de winter. Dit alles werd afgesloten met twee bedsteedeuren. Na de jaarlijkse schoonmaak werden de muren van de bedstees met witkalk opnieuw gekalkt. Die kluitkalk kocht men bij de metselaar. Het schutsel, de zolder en de blinden evenals de losse lad-

Nehalennia | 2015 | | pagina 34