Deze bijdrage verscheen eerder in De Sooskoeriers van West-Zeeuwsch-Vlaanderen29e jaargang, no 4, augustus 2014. De cursief gedrukte woorden zijn terug te vinden in het Woordenboek of Supplement. Uit de regio's Ghijsen in beeld Dankzij de medewerking van een óóp gulle mensen, Agri- markt, Bison, ienkele gemeenten (Middelburg, Tholen), de KZMW (Koninklijke Zeeuws Genootschap der Weten schappen), het Kattendijke Druckerfonds, familie Ghijsen, de RABObank, Domburgse ondernemers, Delta Zeeland fonds, StER, Prins Bernhard Cultuurfonds en de Provincie Zeeland is t'r voldoende geld bie mekaore ebrocht om voe mevrouw Ghijsen een beeld op te richten. In de ope dat het rond zou komme is beeld'ouwer Leen Houtekamer a eênige weken bezig om het beeld te voorschien te toveren uut een groate klompe ardsteên, een boeiend proces. De foto is inmiddels a achteraeld mae je krieg een indruk van het werk. Voe eên augustus mot het klaer weze en dan ope me het nae de vakantie een plekje te geven in een plant soen an de Weststraete in Domburg. A me nog geld doe me dat op een feêstelijke meniere, anders zette me het mae stilletjes neer. Dan mó je mae es gae kieke. A je bie de onthulling wil weze dan kiek je mae in de krante of op de website, wan van de mensen die a meedeeë aan de actie Ghijsen in Beeld me gin e-mailadres en een uutnoadegienge stiere is te diere. Me noe nog een óóp van die woordkaarten over. Die kostten tijdens de actie vuuf euro voe vuuf kaarten. Me doe ze noe wig voe drie euro. A je ze wil, stier dan en email of bel op en stort 4, 25. (€3,- en verzendkosten). Een rekeniengetje zit 'r dan bie. Vee mensen vinde het leuke kaarten en je promoot de Zeêuwse taal d'r mee: info@zeeuws-woordenboek.nl of 0113- 351317. Projectgroep GIB Kees Martens Jan de Jonge Engel Reinhoudt Schouwen-Duiveland: Leni ontvangt 'n lintje Op 24 april kreeg Leni Blom-Schaleven door burgemees ter Rabelink van Schouwen-Duiveland een koninklijke onderscheiding opgespeld. Zij werd benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau voor haar verdiensten op kerkelijk terrein als o.a. pastoraal werkster, maar ook voor haar vele voordrachten in Schouws dialect voor diverse verenigingen en het vastleggen van het dialect door het invullen van vragenlijsten. Op de foto zien we Leni terwijl ze een dankwoord uitspreekt. In gesprek met Jopie Minnaard-Verheijke Het is een strakblauwe lucht als ik in de morgen van de vijfde mei van Ouddorp naar Heinkenszand rijd om daar Jopie Minnaard te gaan interviewen voor Nehalennia. Het is een stralende morgen, hoewel er een straffe wind staat. Het fluitekruid in de bermen en op de hellingen van de dijken licht op door het heldere zonlicht, als een deken van kant. Bomen en struiken zijn getooid met het frisse groen van de maand mei, groen in verschillende tinten, zoals je dat alleen in mei ziet. Het is mooi in de Zak van Zuid-Beveland. Hier en daar wapperen vlaggen. Het is vijf mei, de dag van de bevrijding, de dag van de vrijheid. En plotseling moet ik denken aan een paar regels van het gedicht 'Bevrijdieng' uut de bundel Onderweg van Jopie: 'opgedroogde traenen een spoor' En dan heeft de TomTom me nog onverwacht gebracht in de stille straat waar Jopie en Jan Minnaard wonen. De vlag hangt uit. De begroeting is allerhartelijkst: 'Ja, we de vlagge mè voe je uutëhange' zegt Jan, de echtgenoot van Jopie. Even later gaat het gesprek over de oorlog en de bevrijding. Jullie hebben de bevrijding nog bewust meegemaakt? Ja, daar kan ik me nog scherpe beelden van herinneren. Ik was toen vijfjaar. Toen we bevrijd werden en dat was in Zuid-Beveland al vóór 5 mei, waren wij al uit Ellewouts- dijk moeten vluchten. Dat werd hevig beschoten. Moeder wilde eerst niet, want wie laat er nu graag alles achter? Maar het moest, het werd te gevaarlijk. Ja, ik vond dat toen verschrikkelijk en was erg bang. Zo herinner ik me nog een put langs de kant van de weg waar een dode soldaat in lag. Wie is Jopie Minnaard - Verheijke? Ik ben op 26 juni 1940 in Ellewoutsdijk geboren en zat Een onderscheiding voor Leni Blom-Schaleven.

Nehalennia | 2015 | | pagina 36