Terugblik op het symposium Nehalennia zomer 2015 nr. 188 Hans Jongepier Het Zeeuwse lexicon is onderdeel van het Kastelenlexicon Nederland. Dit is een database van de Nederlandse Kaste lenstichting (NKS), met beschrijvingen van alle bestaande en verdwenen kastelen in Nederland. Ook Zeeland had in de middeleeuwen een groot aantal kastelen en kasteel bergjes of mottes. Van de kastelen resten er nog maar drie: kasteel Westhove tussen Domburg en Oostkapelle, kasteel Haamstede en Slot Moermond bij Renesse. Van de meer dan tweehonderd bergjes zijn er nog 38 overgebleven; de meeste liggen op Walcheren en Zuid-Beveland. Het kastelenlexicon voor de provincie Zeeland is gerealiseerd door de Nederlandse Kastelenstichting en de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) in samenwerking met prof. dr. em. RA. Henderikx. Het Zeeuwse lexicon en het symposium zijn gerealiseerd met financiële ondersteuning van de Provincie Zeeland. Wie iets wil weten over een bepaald kasteel of kasteelberg je in de provincie Zeeland kan dit nu met enkele drukken op de knop van de computer opzoeken via de website van de NKS, kastelenbeeldbank.nl Het symposium ter gelegenheid van de oplevering is ge organiseerd door de SCEZ in samenwerking met de NKS. Het werd bijgewoond door vijftig bij kasteelonderzoek betrokkenen of hierin geïnteresseerden. Voorafgaand aan het lezingenprogramma maakten de aanwezigen een wan deling naar het nagebouwde mottekasteel in de landschap stuin van het aanpalende museum Terra Maris. Toepassing, onderzoek Na een welkomstwoord door Wim Scholten, directeur SCEZ, en een introductie van dagvoorzitter Fred Vogel zang (NKS) vonden de lezingen en presentaties plaats. Wendy Landewé (NKS) sprak over de toepassing van het Nederlandse Kastelenlexicon en de aansluiting bij internationale lexica. Hans Jongepier (SCEZ) behandelde vervolgens archeologisch onderzoek naar kastelen in Zeeland in het verleden. Zo liet hij zien hoe in de jaren vijftig en zestig van de vorige eeuw de resten van enkele grote kastelen in kaart zijn gebracht, zoals Zandenburg bij Veere, het kasteel van Sint-Maartensdijk, de Hellenburg bij Baarland en de voorlopers van Slot Moermond bij Re- nesse. Daarnaast besprak hij het onderzoek van kleinere Donderdag 27 november 2014 vond in kasteel Westhove (Oostkapelle) het symposium plaats over Zeeuwse kastelen en vliedbergen, waaraan de artikelen in deze Nehalennia zijn gewijd. Aanleiding voor de bijeenkomst was de oplevering van het digitale Kasteienlexicon Zeeland. Kasteel Westhove, met op de achtergrond het nagebouwde mottekasteel in de tuin van museum Terra Maris (foto Heieen M.D. Dekker)

Nehalennia | 2015 | | pagina 3