38 A jelkend'êên voo stom slyt, Da j'zelf dan nie zó snugger zyt. Verklaringen: 't Kèrkje: Waterlandkerkje, d'Êê: Ede, Bakkersdam en Klein Brabant zijn gehuchten onder Oostburg. Droomkerke Vorige weeke waoren we mee z'n zessen wee bezig mee onze jaorlukse fietstocht. In de buurte deze keer, op de grenze van Oost- en West Vlaondren. We verbleven in een Bed and Breakfast, op z'n Zeêuws gezeid een kaomer mee morgeneten in de buurte van het durpje Doómkerke, gemeênte Ruiselede, in de buurte van Tielt. Vanuut Mid delburg ongeveer anderalfure riejen mee d'n auto. We rejen binnendeu, over Fillepiene, de Postoorn, Pachoute, richtieng Maldegem en Aolter. De B&B eêten Droomkerke. Een wit boerenóf midden in de polder. We wieren ontvangen deu Trui en Kurt. Arte- lukke ménsen, 't klikten direct. We konnen d'r eigenluk pas vanaf vier uren in, dus we giengen eêst op pad. We kregen vast een knooppunten kaorte te leên en rejen richtieng Bulskamperveld, een bebost naotuurgebied in het lichtgloöiende polderland. Eén van de ménsen in ons gezelschapje aod ovrigus direct bie vertrek al een lekke band. Geên probleem, we kregen gliek een graotus leên- fiets van onze B&B. 't Was prachtig weer, die zondag. Op een zonovergoten terras in een groot park bie een kastéél smaokten onze eêste Vlaomse streekbieren buutengewoon lekker. Fietsend deu de Vlaomse polders kom je eêl vee vè- rkesbedrieven tegen. De wad ouwere ruuk je a van verre, de nieuwere megaostallen ruuk je nie of nauweluks. Vee vèrkes, dus ook vee mais. Mao gelukkug ook vee kleine gedoentjes nést kronkelige polderweggetjes. Van ruil- verkaoveliengen mee lange rechte wegen én z'ier geluk kug nog nie g'hoord. Omda onze B&B nie in aoveneten voorziet, eten w'onderweg in De Lekkerbek in Ruiselede. Ik kriegen zó'n groóte entrecóte op m'n bord dan 'k d'n elft moe laoten liggen. Laoter oren we van onze Trui, dad de Lekkerbek bekend staot om z'n grote porties. Nou, d' as nie gelogen, 's Aovons nemen we officieel onzen intrek in Droomkerke. We kriegen een welkomstdrankje en uutleg van Trui over oe ze van de vervallen hoeve een moderne B&B hebben gemaokt en wa ze nog amao van plan zin. Bie het toewiezen van de kaomers kriegen m'n vrouwe en ik de zogenaomde suite. Alle kaomers én een naom en een themao. Onze suite draogt de naom van een jonker die a van jaogen ieuw: een hemelbed mee z'n waopenschild, wei- patroontassen en geweien aon de muur. Onze bad- kaomer is voorzien van een badkuupe mee zogenaomde airjets, lekker bubbelen dus nao een êlen dag fietsen. Het ontbijt d'n andren morgen is ronduut vorsteluk. Je kan 't zo zot nie opnoemen of het is t'r. Eêl bizonder is het da Trui ard en zachtgekookte eitjes kookt in glaozen potjes. Niks geen gedoe mee eierschulpen en eierdopjes. Over de lunchpakketten die a we mee kriegen staon we êlemao versteld. Je moe t'r bienao een transportfiets voor én: koffie en thee. Kouwe dranken, brood koek, fruit, we kunnen 't gewoon nie op. Het weer wordt 'r in de daogen nao die mooien zondag nie beter op. We gaon wel eiken dag fietsen, soms mee en soms zonder de regenpakken aon. Schuulen bie een boer in de schure. De boerinne aolden aostig de waste binnen voo de buie en gebaorden naor ons da we gliek de schure in konnen riejen. Praoten mee die ménsen asof we ze a jaoren kennen. Wa gastvrijheid en vriendelukheid betreft kunnen we misschiens nog wé wa van onze zuiderburen leêren. Toen we voo d'n tweêden aoven in De Koornbloem in Wingene giengen eten aolden de gastvrouwe een touwtje te voorschien mee een ouwtje, een soort wurfeltje d'r aon. Dao speelden we vroeger mee, zei ze. Kennen judder da. We kwaomen d'r achter da je da touwtje kon opwinnen en dan dad ouwtje vliegesvlug kon laoten ronddraoien mee een zoevend geluud. Awel, d'as noe een zoemer, zei ze. Danao ei ze nog een bizonder leutige toverkunst gedaon. Ik gaon 'm nie verraojen, wan wie weet gaon judder, nao di verhaol ook wel een keêr die kant op en dan zou het toch zonde zin da die madam niet kon toovren voo judder. Uit: Jan Lauret, Raodipraot, verschenen 2015. Glasnost* Bie 't woord glasnost mo 'k an d'n kouwen oorlog dienke. Begin de jaeren vuuftig, je most nog op je hoewde weze voor de Russen. Die zouwe wel 's 'n atoombomme kunne góóie, In dêêrop waere m'n allemaele voorbereid. In ielk huus lag 'n enveloppe van de BB mit instructies as "t zou beure. Bie uus lag 'n in 't urgelbankie, tussen de psalme- in ge- zangeboekies. Zóó bie de hand as 't nóódig was voor ieders veiligheid. In ielke vriedagaevend zat m'n zuster d'r dan bovenop psalmen te spelene Op hêêle neuten, die nog langer durende dan geweun, want ze hao Nog mar pas les in 't neuteschriff in dat was niejt éénvou dig. Ik zelf dee 't Op de cieferakkoorden van De Heer, want mit zóó'n straokie op de toetsen Viel 't wel wéér mee. 'k Kon al van alles spele op 't ouwe Amerikaanse urgel: Van 't Hijgend hert toet In een blauw geruite kiel. Zóó'n vriedagaevend in de winter. Ik zat dan in de krappe têêle voor de kachel, voor 't weke- lekse bad. In dêêr omheene 't draogrekkie mit wat handdoeken voor de privacy, Want moewder was wat preuts. Ik gaf d'r eigelek niejt om, Da 'k puutmenaekend zat, want ik was nog géén tiejne. In langs de kant zat dan een ouwere boerejongen, 'n vrie- gezel, Die dan bie uus om booschappen kwam, want wiele dee toe nog negosie. Ik dienke dat 'n eigelek voor m'n zuster kwam, mar hie heit 't nóóit evroge.

Nehalennia | 2015 | | pagina 40