Nehalennia zomer 2015 nr. 188 Dat geldt ook voor de resten van het kleine kasteel van Sluis of de Toren van Bourgondië, die aan de andere zijde van het Zwin stond. Het kleine kasteel is genoemd naar zijn bouwheer Jan van Bourgondië, die het bouwwerk rond 1405 liet oprichten. In 1537 is het afgebroken. De fundamenten zijn door het archeologisch adviesbureau RAAP in 2002 door middel van weerstandsmetingen en boringen in kaart gebracht, maar ze zijn nooit opgegra ven. Het betreft een grote vierkante toren van 40 x 40 m. Soms komen restanten tijdens het ploegen tevoorschijn, zo ook nog in 2007. De SCEZ heeft toen archeologische waarnemingen verricht, waarbij enkele muurresten zijn gedocumenteerd. Saeftinghe Een kasteel, waarvan de fundamenten niet meer tevoor schijn zijn gekomen, ligt in Oost Zeeuws-Vlaanderen en wel in het Verdronken Land van Saeftinghe. Dit kasteel van Saeftinghe is in de tweede helft van de 13de eeuw gebouwd. Het was in het bezit van de graven van Vlaan deren. Aan de hand van oude kaarten is bekend waar het kasteel ongeveer moet hebben gestaan, namelijk aan de noordoostelijke rand van Saeftinghe. Medewerkers van RAAP hebben een archeologisch bureau-onderzoek uitgevoerd en vervolgens getracht dit kasteel met boringen op te sporen, doch dit is niet gelukt. Het is tot op de dag van vandaag onduidelijk of de resten van het kasteel in de vaargeul in de Westerschelde liggen of dat ze nog verbor gen zijn onder het slik of het schor. Ter Mortiere Een kasteelterrein dat recent, in 2013, is onderzocht is het 13dc-eeuwse kasteel Ter Mortiere tussen Arnemuiden en Middelburg op Walcheren. Het kasteel wordt al in 1281 in de bronnen genoemd. Medewerkers van de Universiteit Gent hebben het terrein in kaart gebracht met behulp van elektromagnetische inductie, waarbij elektromagnetische golven in de bodem worden gestuurd. Tot 3 m diep kan daarmee informatie worden verzameld over de struc tuur van de bodemlagen en alles wat zich daarin bevindt. Op die manier wordt er dus niets vernield en blijven de archeologische resten intact in de bodem aanwezig. Ze hebben drie concentraties baksteen aangetroffen en enkele grachten. De grootste driehoekige concentratie zullen de resten van het kasteel zijn met zijden van ruwweg 45 x 35 x 30 meter, terwijl een kleinere structuur waarschijnlijk een bijgebouw zal zijn geweest. Kats, Biervliet Van nog twee belangrijke Zeeuwse kastelen is de ver moede ligging bekend, maar zijn de resten nooit in kaart gebracht. Dat zijn het kasteel van Kats op Noord-Beveland en het kasteel van Biervliet in West Zeeuws-Vlaanderen, beide gebouwd in de 13de eeuw. De SCEZ heeft in 2008 bij Kats nog wel enkele boringen verricht na een vondstmel ding van grote bakstenen funderingen van minimaal 20 m lang in een slootkant, maar of die zijn toe te schrijven aan het kasteel of aan een ander groot gebouw van het middel eeuwse, in 1530/32 verdronken Kats is niet bekend. PLATTE-GRONDTEKENINGEN DOORSNIJDINGEN •n STANDGEZICHTEN van het KAS TEEL te S LU IS In VLAANDEREN zoals het nu herstelden verbeeterttlvmet noukeurlgheUopgemete en op het papier gebragd door den Extra ordlnooris Ingenieur KE.Barnstadt inden laar* 1760 Fig 5. Plattegrond van het kasteel van Sluis uit 1760; bew. kopie B. Oele, 1978.

Nehalennia | 2015 | | pagina 7