Hulst, West-Souburg, Arnemuiden Er zijn meer kasteelterreinen archeologisch onderzocht. Te denken valt aan het kasteel van de heren van Maelstede bij Hulst en het kasteel te West-Souburg, maar ze kunnen hier niet uitputtend worden behandeld. Daarnaast zijn er ook kleinere kastelen geweest, in de vorm van een groot versterkt huis met een gracht erom heen. Ze werden bewoond door belangrijke heren en worden ook wel moated sites genoemd. Als voorbeeld kan worden genoemd een laatmiddeleeuws versterkt huis langs de Kraaijenholseweg bij Arnemuiden op Walcheren, waar in 1986 door de ROB, in samenwerking met studenten van de PABO, een onderzoek werd uitgevoerd. De contouren van het gebouw en de gracht konden in kaart worden gebracht. Het bleek te gaan om een gebouw van 17 m lang en 10 m breed. Colijnsplaat Een recenter voorbeeld: in oktober 2013 heeft de SCEZ enkele proefsleuven gegraven ten zuiden van Colijnsplaat op Noord-Beveland, om een vondstmelding van laatmid deleeuwse munten te controleren. Na die melding was eerst een kort bureau-onderzoek uitgevoerd, waarbij ook luchtfoto's zijn bestudeerd. Daaruit bleek dat zich op de vondstlocatie een omgracht terrein zou kunnen bevinden. Hier was niets van bekend in het Zeeuws Archeologisch Archief van de SCEZ. De resultaten in de proefsleuven wezen uit dat er in de late middeleeuwen inderdaad een versterkt huis moet hebben gestaan. Enkele funderings- resten en de ligging van de gracht zijn gedocumenteerd (fig. 6). Vliedbergonderzoek Het onderzoek naar kasteelterreinen staat dus niet stil; het is een continu proces waarbij telkens weer nieuwe terrei nen aan het licht komen. Verder kunnen ROB-onderzoe- ken uit de jaren vijftig en zestig naar enkele kasteelbergjes of vliedbergen worden genoemd, zoals die bij Kleversker- ke, Hoogelande en Buttinge op Walcheren en bij Abbekin- deren op Zuid-Beveland. Daarbij is voornamelijk aandacht besteed aan de archeologische resten en ouderdom van de zogenaamde kernheuvels: de eerste bewoningsfase van de latere kasteelbergjes uit de periode llde-13de eeuw. Een recent voorbeeld van een dergelijk kasteelbergje is in november 2014 aangetroffen ten zuidwesten van Dom burg. De vondst werd gedaan tijdens een proefsleuven- onderzoek, dat werd uitgevoerd door het archeologisch bedrijf Artefact. In één van de sleuven trof men een recht hoekig bakstenen fundament van waarschijnlijk een toren aan, met eromheen de sporen van een gracht. Het fun dament was 10 m lang en 8,5 m breed. De kasteelbergjes waren op hun beurt de voorlopers van de echte' kastelen. 6 Drs. Hans Jongepier is archeoloog en prehis- toricus, en als adviseur archeologie verbonden aan de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ). Fig. 6 Funde- ringsrest van het tot dusver onbe kende versterkte huis bij Colijns plaat (Beeldbank Zeeuws Archeo logisch Archief, SCEZ).

Nehalennia | 2015 | | pagina 8