Van wie waren de kasteelbergen en oudste stenen kastelen in Zeeland? Nehalennia zomer 2015 nr. 188 Ambachtsheren en andere edelen op Walcheren tot in de eerste helft van de veertiende eeuw Peter A. Henderikx Die term zegt weinig over hun functie, maar in de Latijnse versie van de keur heet een werf munitio, wat zonder meer versterking betekent; en in de Franse versie wordt voor een werf het bekende woord motte gebruikt. Deze bergen, met vermoedelijk een houten bouwsel er bovenop, en met een voorhof en een gracht eromheen, waren in de oude kernge bieden van de Zeeuwse eilanden in groten getale aanwezig. Zo bijvoorbeeld op Walcheren, waar in 1887 door J.C. de Man maar liefst 67 bergen zijn geïnventariseerd (zie kaart 1). Van wie waren nu die bergen, en waarom waren het er zoveel? Wat de eerste vraag betreft: de bergjes behoorden 7 Van wie waren de kasteelbergen en oudste stenen kastelen in Zeeland? Van de bergen weten wij dat zij van de elfde tot in de dertiende eeuw werden opgeworpen; vaak op plaatsen van een voormalige huiswerf/huisterp. Zij staan al vermeld in de landkeur van Zeeland uit 1256, waarin het Zeeuwse recht staat opgetekend. In de Nederlandse tekst van die keur worden zij 'werven' genoemd. 'Bergen'op Wal cheren, met als onder grond de nettekening uit 1856/57 van de topografische kaart. Rood: thans nog aan wezig. Blauw: thans niet meer aanwezig, maar nog aangegeven op de topografische kaart van ca. 1910. Groen: niet meer aanwezig, maar nog aangegeven op de Hattinga-kaart van Walcheren in negen bladen uit 1750. Geel: niet meer aanwezig. Deze kaart is door de auteur van dit artikel eerder gepubliceerd in: P. Blom e.a., Historische atlas van Walcheren (Nijmegen 2009).

Nehalennia | 2015 | | pagina 9