citaten uit zijn dagboek die ik hierboven weergeef, hebben al eerder mensen op andere gedachten gebracht. Colville zelf zou zich er verder nooit over hebben uitgelaten. Na zijn overlijden vond de familie ruim vierhonderd foto's die hij had gemaakt tijdens zijn missie in Zuidwest-Nederland en de opmars naar Nijmegen en Berlijn. Hoewel sommige kunstcritici het vermoeden wel eens hadden geuit, was het toch een zeer grote verrassing. Op de tentoonstelling in The National Gallery waren drie van die foto's in combi natie met schetsen en uitgewerkte tekeningen te zien. De hele collectie foto's is door de familie geschonken aan het museum. Die foto's kunnen nog veel bijzonderheden aan het licht brengen, maar zijn voorlopig nog niet gearchi veerd etc. en er was dan ook geen sprake van dat ik ze te zien zou krijgen. Ten slotte Ik ben zeer benieuwd naar de foto's en zou ook graag nog meer van de schetsen te zien krijgen na het eerste oriënte rend bezoek aan Meredith MacLean op haar werkkamer in het Museum of War in Ottawa in juni 2015. Voor de Zeeuwse geschiedenis en vooral voor zover het de Tweede Wereldoorlog betreft zijn de kunstwerken, de schetsboe ken, de foto's en de dagboeken van Colville belangrijke bronnen en ik hoop dan ook van harte dat potentiële ten toonstellingsmakers en/of musea zullen ingaan op het idee dat ik besprak met Meredith MacLean om in Nederland (lees Zeeland) een tentoonstelling te organiseren van werk van Alex Colville. Ik beloofde dat idee te verspreiden. Geïnteresseerde tentoonstellingsmakers van musea e.d. die mij benaderen zal ik dan ook met genoegen in contact brengen met het War Museum in Ottawa. 8 Het verwoeste Oostburg door de ogen van Alex Colville (1944). Oostburg 3 nov. 1944, CWM 19820303-004, Beaverbrook Collection of War Art, Canadian War Museum. Literatuur Alex Colville. Diary of a war artistcompiled by Graham Metson and Cheryl Lean (Halifax Nova Scotia 1981). Colville, The National Gallery of Canada 2015 (Catalogus) (New Bruns wick Canada 2015). Johan Everaers, 'Stop voor hyperrealisten', Ballustrada 27(2013) nr. 1/2. Kijken naar de WerkelijkheidCatalogus Museum Boymans van Beunin- gen (Rotterdam 1974).

Nehalennia | 2015 | | pagina 10