school gebouwd. De oude school werd, toen het gemeen tehuis aan de Haaimeet werd gebouwd, hierbij betrokken. In 1914 is de toen bouwvallige oude kerk afgebroken en vervangen door een nieuw kerkgebouw, de oude toren werd gehandhaafd. Verwoest Ondanks dat de gemeente Schore wat oppervlakte betreft één van de grootste gemeenten op Zuid-Beveland was, is het aantal inwoners klein gebleven. Door de aanleg van het Kanaal door Zuid-Beveland (voltooid 1866) is een deel van het dorp afgesneden en bestond de gemeente uit drie gedeelten Schore, Vlake en Schore achter de brug. In 1940 is tijdens de Duitse inval het gehele centrum van Schore verwoest, van de middeleeuwse kerktoren ver dween de spits. Er werd nadien een geheel nieuw dorps plan ontwikkeld, waarbij een straat achterom de kerk is gepland. Dit was mogelijk doordat van de school een lokaal was verwoest en afgebroken, evenals de kerk en de oude toren. Er verrees een nieuw kerkgebouw, dat evenals de omringende woningen en winkels in de Delftse school- stijl werd ontworpen en uitgevoerd. Op 1 januari 1941 is de Gemeente Schore en Vlake opgeheven. Vlake en Schore achter de brug werden bij Kruiningen gevoegd, terwijl Schore onderdeel werd van de gemeente Kapelle. Bij de Kanaalverbreding in 1990 is Schore achter de brug verdwenen. Anno 2015 is Schore is een vriendelijk dorp, waar het goed wonen is. De bevol king strijdt eensgezind voor het behoud van de dorps school, die met opheffing wordt bedreigd. Ravage in Schore door de Duitse inval van 1940, met de kerktoren zonder spits. De dorpskerk van Schore anno 2011 (foto H.M.D. Dekker). De Tuin der Verzoening op het kerkterrein (foto H.M.D. Dekker).

Nehalennia | 2015 | | pagina 18