Over boeken Nehalennia najaar 2015 nr. 189 Cartografisch speurwerk oudste Scheldekaarten 'De Scheldekaarten van 1468 en 1504' - het attentieniveau van liefhebbers en kenners van de Zeeuwse cartografie stijgt al sinds jaar en dag enkele graden, wanneer deze opmerking valt. Deze als stripverhaalachtig panorama met vele decoratieve details uitgevoerde kaarten hebben vooral historische en esthetische waarde, méér dan geografische. Het belangrijkste doel was niet een correcte weergave van de Scheldeloop en de omringende landschappen. Het doel was juridisch: de kaarten dienden als hulpmiddel bij pro cessen voor de Hoge Raad in Mechelen omtrent tolheffing. Het gaat volgens de 'klassieke' opvatting om twee kaarten. De wellicht bekendste (i.c. de mooiste) is de kaart uit het Antwerpse stadsarchief, daterend van 1504/05, met de bijzondere afmeting van 75 x 547 cm. Het is een kopie van een eerdere 'originele carte' blijkens een aantekening op de rug, en daarmee 'naar neerstige collacie bevonden concorderende'. De andere kaart (57 x 521 cm) bevindt zich in het rijksarchief in Brussel, zou al dateren uit 1468 - aldus een publicatie van Gottschalk en Unger uit 1950 - en heeft klaarblijkelijk voor een andere zaak gediend dan de Antwerpse. Recent onderzoek door de Zeeuwse geograaf Kees Bos heeft het beeld van de twee roemruchte Scheldekaarten aanzienlijk fijngesteld. Hij publiceerde zijn bevindingen in een recent nummer van Caert Thresoor. Tijdschrift voor de Geschiedenis van de Kartografie. Bos vertrekt vanuit de tot dusver bekende feiten. De (behoorlijk gehavende) kaart van 1468 omvat het gebied van Rupelmonde tot de Noord zee en is in opdracht van Karei de Stoute vervaardigd voor een proces over de Zeeuwse tol van Iersekeroord. De kaart uit 1504/05 geeft ongeveer hetzelfde gebied weer; vanwege de genoemde inscriptie op de achterzijde is vaak verondersteld dat deze een kopie van de oudere is. Na een exposé over de geografische en historische context, water en geleidetollen, de ontstaansgeschiedenis, historiografi- 17 sche receptie en fysieke kenmer ken van beide kaarten (zoals de voor de papierdatering en -herkomst belangrijke watermerken) bereikt de auteur zijn verrassende conclusie: er zijn tussen 1468-1505 minstens vier Scheldekaarten vervaardigd, waarvan er twee bewaard zijn gebleven. De originele kaart van 1468 is verloren gegaan, de Brusselse kaart is daar mogelijk een kopie van en dateert uit de periode 1490-1500. Ook de kaart die tussen 1496 en 1504 diende in een proces tussen Philips de Schone en Bergen op Zoom is verloren gegaan; de Antwerpse kaart is voor wat het rechterdeel betreft een getrouwe kopie daarvan, terwijl het linkerdeel (ongeveer Zeeland bevattende) mogelijk naar een andere bron is geschilderd. Stevige bevindingen op basis van meticuleus onderzoek! Speciaal vermeldenswaard vind ik de belangrijke indicatieve rol van de watermerken op de Brusselse kaart: een gotische P en een gotische Hand. Bos: 'Deze watermerken dateren de kaart tussen 1490 en 1500. Het papier is in gebruik geweest van Utrecht tot Gent en Mechelen.' Kees Bos, 'De oudste kaarten van het Scheldegebied: Een kwestie van datering The oldest maps of the Scheldt estuary: a question of dating'. Caert Thresoor. Tijdschrift voor de Geschiedenis van de Kartografie 34(2015) 2, 54-66. Jan Kuipers I ■ntiitifl'HK ...ju. JF -■ H V\\ De Scheldekaart uit 1504/05 (fragment), met linksboven Goes en rechtsboven de later ver dronken stad Reimerswaal (Rommerswale).

Nehalennia | 2015 | | pagina 19