Nehalennia najaar 2015 nr. 189 vind je vast leuk. Zo gezegd zo gedaan en Jannie heeft mij mee genomen als introducée. Thuis vertelde ik tegen mijn man hoe het allemaal geweest was in De Vroone. Door mijn verhalen werd hij nieuwsgierig en is voortaan ook mee gegaan naar de dialectendag. Dialect heeft mijn interesse, maar het is twee voor twaalf. We moeten proberen te houden wat we hebben. En zon dialectendag is ook een ontmoetingsplaats waar bekenden elkaar weer zien. Wat een sfeer en een lunch! Je houdt je ook bezig met klederdrachten? Ja, ik ben ook actief in de klederdrachtvereniging. Ik mag daar presenteren; iets wat ik heel leuk vind. Ook mensen aankleden in kledendracht heeft mijn bekoring. De toekomst van de dialecten? Ik hoop dat de dialectvereniging nog lang aan de weg mag timmeren. Ook ons dialectgroepje van Werkgroep Noord-Zeeland is leuk. De sfeer en het elkaar ontmoeten, de gastvrijheid bij de familie Rosmolen. Het is geweldig, heel fijn, Rie. Dat lijken mij mooie woorden om het vraaggesprek mee te beëindigen. Rie Rosmolen-Murre Varia Kiek 's in de spinde Het was in de Zaamslagse koffiepauze van een biljartwed strijd in de Oost Zeeuws-Vlaamse seniorencompetitie. Na het inschenken van de koffie ging de koekjesschaal rond en de schaal had niet voor iedereen voldoende. 'Kiek es in de Spinde', werd er aangeraden. Daarop kreeg ik de vraag waar dat dialectwoord vandaan komt, ik moest passen en beloofde het na te zoeken. In het Etymologisch woordenboek dat de herkomst van Zeeuwse woorden verklaart staat voor Spinde: provisiekast. De herkomst is het Latijn; dispendere uitdelen in het Ne derlands; iets te spenderen hebben, het Engels kent to spend en het Frans despendre. Van het uitdelen van proviand groeide het uit tot een plaats waar proviand wordt bewaard: de Spinde, een kast tussen de twee bedsteden in de woon kamer, herinner ik me; toen de waterleiding kwam werd het de voorraadkast bij het aanrecht. Er zijn ook zegswijzen met het woord erin: 'Nog brood in de spinde èn', iets achter de hand hebben en 'De spinde angt ooge', 't is er schraal van de kost. En 'De muuzen vallen er dood in de spinde', armoe troef. Dan komt hier de nieuwe Kiekplaete. Die is trouwens ook niet gemakkelijk. Maar in iedere stad en op ieder dorp zou die te vinden moeten zijn. De Kiekplaete van Nehalennia 187 was niet zo eenvou dig. 'n Borduurpen, die lusjes maakt op een gespannen doek, schreef mw. Jo Priem-Franse. Daarmee scoorde ze de prijs: een boekenbon van 20 euro die haar inmid dels is toegestuurd. Het voorwerp is ingebracht door mw. Prien Traas-Wiskerke uit Nieuwdorp. Het werd (vroeger) gebruikt voor borduurwerk, maar iets dergelijks wordt ook gebruikt voor het maken van Smyrna- tapijten. Dat deden zowel mannen als vrouwen. Adri Kloosterman uit Bie- zelinge dacht aan een soort boor, waarmee gaatjes in het leer werden gemaakt. Ook Teunie Wessels dacht aan een boor. De nieuwe Kiekplaete.

Nehalennia | 2015 | | pagina 31