Johan Ghyselin en De Barlaeus Orhyselin Jfoll. Nehalennia najaar 2015 nr. 189 Een vergeten Vlissinger in een gouden klassieker Jaco Simons In dit artikel wordt aandacht geschonken aan de ver meldingen van Johan Ghyselin in het boek Rerum per octennium in Brasilia dat in 1647 werd geschreven door de beroemde predikant Caspar van Baerle of Casparus Bar laeus. Die vermeldingen zijn interessant omdat we dankzij dit boek meer te weten komen over Ghyselin tijdens diens tweede periode in Brazilië (1637-1640). Daarnaast is het van belang dat een Vlissinger wordt genoemd in een publicatie die wordt gezien als een gouden klassieker op het gebied van het bibliofiele kolonialisme'. De om vangrijke Rerum per octennium in Brasilia (vrij vertaald: 'Over de zaken gedurende acht jaar in Brazilië') behelst de beschrijving van Johan Maurits van Nassau-Siegen tijdens diens bijna achtjarig gouverneurschap van de Nederlandse kolonie in Brazilië (1637-1644). T Ghyselin Johan Ghyselin werd geboren in 1584 in Vlissingen1, waar hij zich ontpopte als koopman. Hoewel zijn voorouders uit Holland kwamen2, stamden nog eerdere generaties Ghyse lin vermoedelijk uit het kustgebied van Noord-Frankrijk.3 De familienaam van de Vlissinger wordt op vele manieren gespeld. In dit artikel wordt de schrijfwijze 'Ghyselin gehanteerd omdat Johannes Rietstap in zijn heraldische standaardwerk Armorial général aangeeft dat deze spelling verbonden moet worden met een familiewapen waarop drie papegaaien staan afgebeeld. En dit wapen is zonder twijfel van toepassing op 'onze' Johan Ghyselin. Johans' zoon Evert was immers de oprichter van de buitenplaats Papegaayenburg, een naam die verwees naar het familie wapen van de Ghyselins.4 Tijdens zijn eerste periode in Brazilië (1632-1634) be kleedde Johan Ghyselin een topfunctie binnen de WIC. Ghyselin, in dienst van de Kamer Zeeland, vormde samen met Matthias van Ceulen, van de Kamer Amsterdam, van januari 1633 tot september 1634 het tweekoppige bestuur van de kolonie. In die periode was er door de WIC name lijk geen gouverneur-generaal aangesteld. Onder beide heren werd de Nederlandse expansiedrang flink ingezet. Als een gevierd man keerde Ghyselin in 1634 terug naar Zeeland. Volgens WIC-bewindhebber Johannes de Laet hadden hijzelf en Ghyselin 23 ton aan goud binnengehaald voor de Compagnie.5 Eind 1636 toog Johan Ghyselin voor de tweede maal naar Brazilië. Het verhaal ging dat hij zijn kinderen miste. Die zou hij hebben verwekt bij een slavin. Mogelijk werd die reden enigszins geromantiseerd. Zeker is, dat de Vlissinger in zijn tweede Braziliaanse periode zitting nam in de zoge heten Hoge en Geheime Raad, die onder leiding stond van de nieuw aangestelde gouverneur-generaal Johan Maurits. Na zijn avonturen in Zuid-Amerika zeilde Ghyselin in 1640, intussen 56 jaar oud, definitief terug naar Zeeland. Ghyselin maakte op zeker voor die tijd gevorderde leeftijd bestuurlijke carrière in Vlissingen en later in het ge west Zeeland. Zo was hij in Vlissingen raad vanaf 1642, schepen tussen 1643 en 1647 en burgemeester in 1648 en 16496; op 1 december 1649 volgde zijn benoeming tot gecommitteerde raad van de Staten van Zeeland.' Hij overleed na een boeiend leven op 7 december 1653.8 In het archief van de diaconie van de hervormde gemeente van Vlissingen treffen we het jaar daarop Ghyselins naam aan. Hij legateerde het royale bedrag van 50 pond Vlaams ten behoeve van de armen van de stad.9 Johan Ghyselin was getrouwd met Geertruid Evertsen, Zijn naam is tegenwoordig zo goed als vergeten. Vlissinger Johan Ghyselin was een vooraanstaand koopman, bestuurder en legeraanvoerder in de eerste helft van de zeventiende eeuw. Gedurende twee periodes, 1632-1634 en 1637-1640, be kleedde hij als dienaar van de West Indische Compagnie (WIC) meerdere ambten in Nederlands-Brazilië. Een avontuurlijke instelling kan Ghyselin niet worden ontzegd. Familiewapen Ghyselin, uit: J. B. Rietstap, Rolland's illustrations to the Armorial général.

Nehalennia | 2015 | | pagina 3