Het Huys ten Duyne Nehalennia winter 2015 nr. 190 Een voormalige buitenplaats aan de duinrand van Walcheren Jaco Simons Rond 1650 gingen de Middelburgse broers Jacob en Johan Resen zich bezighouden met het 'lanthuijs'. Geleidelijk aan realiseerden zij een luxe landgoed door de aankoop van vele percelen grond en bos en vervolgens door de aanleg van dreven, vijvers, sier- en moestuinen. Het is zeer aan nemelijk dat in deze periode een boerderij aan het geheel werd toegevoegd. Na de Resens passeerde nog een lange reeks eigenaren de revue. Vanaf 1849 werd de eerste fase van de afbraak van het Huys ten Duyne in gang gezet. Pas in 1916 kwam er een definitief einde aan de status van buitenplaats. Het bijbehorende boerenbedrijf handhaafde zich echter. Vanaf die tijd had het Huys ten Duyne, onder leiding van Abraham Willemszoon Maljaars, een zuiver agrarische functie. Hoewel er hier aan de Eikenlaan in Oostkapelle noch een buitenplaats, noch een boerderij meer is te vinden, heeft een nazaat van Maljaars een eeuw na dato nog steeds de grond en de huidige bebouwing op deze plek in bezit. Adriaen Wisse Rond 1635 pachtte Adriaen Wisse uit het Walcherse Se- rooskerke 5 gemeten en 260 roeden grond, grenzend aan het noordelijke duingebied van het eiland. Het perceel hoorde tot de bezittingen van de lokale Armenzorg en was gelegen in het zogeheten Pastoorsblok in Oostkapelle.1 Op dit flinke stuk land van omgerekend ongeveer 2,3 hectare stonden een huis en een bijbehorende schuur met (paar denstallen. Deze panden waren niet van de Armenzorg, maar in eigendom van Adriaen Wisse. De buitenplaats die hier later gestalte kreeg, kwam voort uit Wisse's landhuis. Wisse's bezit roept een paar vragen op. Wanneer werd zijn huis gebouwd? En heette het rond 1635 al Huys ten Duyne? Helaas is dat onbekend, want de bewaard gebleven overlopers - een soort belastingregisters waarin voorna melijk onroerend goed werd genoteerd - vermelden niets over het bestaan van een landhuis of een hofstede op deze plek. Wel is uit eerdere overlopers bekend dat de grond al zeker vóór 1566 in eigendom was van de Armenzorg. Adriaen Wisse was naast landman vermoedelijk gezwo rene (bestuurder) van de Oostwatering van Walcheren. Hij wordt in 1642 genoemd als lidmaat van de kerk in Oost kapelle en in een (ver)koopakte uit dat jaar wordt hij dan ook parochiaan van dat dorp genoemd. Behalve zijn landelijk gelegen huis in Oostkapelle bezat Wisse in die omgeving verder geen onroerend goed; hij pachtte wel vele percelen. Even ten zuiden van Seroos- kerke was hij eigenaar van een boerderij en in die buurt bezat hij diverse stukken land.2 Waarschijnlijk woonde en werkte Wisse voordat hij naar Oostkapelle verhuisde op zijn Serooskerkse boerderij en was hij inmiddels een ver mogende landbouwer in ruste. Jhr. Van Tuijll Op 7 februari 16423 kocht de adellijke Jeronimus (Hier- onymus) van Tuijll het genoemde perceel van de Ooska- pelse Armenzorg. De transactie verliep via drie diakenen van de plaatselijke kerk die hiervoor toestemming hadden gekregen van het stadsbestuur van Middelburg. Die stad was toen immers de eigenaar van de ambachtsheerlijkheid Oostkapelle. Van Tuijll kocht op dezelfde datum boven dien het landhuis en de bijbehorende schuur met stallen van Adriaen Wisse. Hij bezat dus nu zowel de grond als het huis dat er op stond. Jonkheer Van Tuijll van Serooskerke, zoals hij voluit heette, werd in 1615 geboren op Tholen en was onder meer ambachtsheer van Stavenisse, Tienhoven en Sint An- naland. Hij bekleedde het ambt van baljuw van Veere en was gecommitteerde raad bij de Staten van Zeeland en ter Admiraliteit. Van Tuijll was eerst getrouwd met Anna Ma ria van Lier en hertrouwde in 1653 met Margarita Huys- sen, een zus van Frederick Huyssen van Hof Ravestein bij Grijpskerke. Uit beide verbintenissen werden geen kinderen geboren.4 Van Tuijll was de grondlegger van een kasteel op Tholen, het Slot te Stavenisse. Hij stierf in 1669 in Veere, maar zijn graftombe vinden we in de kerk van Stavenisse. De zerk werd ontworpen door de beroemde beeldhouwer Rombout Verhulst. In de tijd dat Van Tuijll het landhuis in Oostkapelle be zat, werd langs de Domburgse kust een aanzienlijk aantal offerstenen ter ere van de godin Nehalennia gevonden. v-sviv 7 rryt Aan een buitenplaats in opbouw ging in de zeventiende eeuw de aankoop van een boerderij vooraf, althans in verreweg de meeste gevallen. Soms verliep dat anders, zoals bij het op Walcheren liggende Huys ten Duyne. Op een stuk grond aan de voet van de Oostkapelse duinen bezat ene Adriaen Wisse een landelijk gelegen huis. Zijn pand kunnen we beschouwen als de voorloper van het buitenverblijf dat in dit artikel centraal staat. ■Ml»? p Np' |"'2 T- Fragment uit de transportakte van 7 februari 1642: Adriaen Wisse verkoopt zijn landhuis aan jonkheer Van Tuijll van Serooskerke. 11

Nehalennia | 2015 | | pagina 13