Nehalennia winter 2015 nr. 190 1tr -■ 'thur**enU urne X '/l imposant ijzeren hek gebouwd met het jaartal 1763. Deze toegang bestaat niet meer. Dat destijds niet iedereen het hek serieus nam, is duidelijk. In 1765 brak er op het Huys ten Duyne namelijk een vechtpartij uit omdat een aantal lieden, op weg naar boerderij annex herberg 't Houten Kraantje aan de andere zijde van de Duinweg, illegaal ge bruik maakte van het grondgebied van Thibaut.30 Willem Thibaut was getrouwd met Cornelia Wilhelmina van Hoorn. Cornelia was opgegroeid op de buitenplaats Noordbeek, gelegen tussen Koudekerke en West-Souburg. Zowel haar vader en, in latere jaren, haar broer en haar nicht hadden deze hof onder hun hoede.31 Na Thibauts dood kwam het beheer van zijn Oostkapelse landgoed in 1791 in handen van zijn weduwe Cornelia. Willems andere erfgenamen, zijn twee zonen Johan Wil lem en Hendrik, waren immers nog minderjarig.32 Op 20 mei 1807 overleed de jongste zoon Hendrik.33 Het Huys ten Duyne kwam als gevolg daarvan op de namen te staan van zowel de oudste zoon Johan Willem als zijn moeder Cornelia. Jhr. mr. Johan Willem was lid van de Provinciale Staten van Zeeland en getrouwd met Sara Johanna gravin Van Hogendorp, directe familie van de bekende staatsman Gijsbert van Hogendorp. In 1815 overleed Johan Willem op 38-jarige leeftijd. Hij was net lid geworden van de ridderschap van Zeeland, maar voordat hij daar zitting in kon nemen, was hij al heen gegaan. Zo had moeder Cornelia Wilhelmina van Hoorn vanaf 1815 het Huys ten Duyne geheel in handen. Na de dood van Cornelia Wilhelmina van Hoorn in 1822 ging het landgoed naar haar twee erfgenamen. Dat waren haar schoon- en kleindochter, ofwel gravin Van Hogen dorp en Wilhelmina Cornelia Jacoba Thibaut. Klein dochter Wilhelmina was toen nog maar acht jaar oud.34 Weduwe Sara Johanna hertrouwde in 1823 met Eerste Kamerlid jhr. mr. Hendrik Bernard Martini, ambachtsheer van Ouwerkerk. Moeder en dochter vertrokken eerst naar Martini's woonplaats Vught, maar lieten zich op 29 no vember 1830 in Breda inschrijven als nieuwe inwoners van die stad.35 Hoogstwaarschijnlijk werd het Huys ten Duyne in 1832 op naam van Wilhelmina Cornelia Jacoba Thibaut geschre ven. Op 16 januari 1832 trouwde zij op 17-jarige leeftijd in Breda met de 32-jarige Frederik Govert graaf Van Lim burg Stirum, op dat moment eerste luitenant bij het korps rijdende artillerie. Hij woonde in Leeuwarden, maar be vond zich tijdelijk in Noord-Brabant bij het Mobiele Leger. De bruid werd als gevolg van haar huwelijk meerderjarig verklaard en kreeg het Huys ten Duyne zeer waarschijnlijk als huwelijksgeschenk in de schoot geworpen.36 Moeder Sara en dochter Wilhelmina bleken onafscheidelijk te zijn. Zij vertrokken later samen naar Utrecht en overleden daar in 1840 respectievelijk 1854. Slicher van Bath Wilhelmina Thibaut had het Huys ten Duyne nog geen drie jaar in handen, want al op 13 november 1834 ver kocht zij haar bezit op Walcheren. Dat werd geregeld bij notaris Van der Graft via een door Wilhelmina gemach tigde tussenpersoon.37 Voor f 27.000 werd de nieuwe eige naar Willem Anthonie Slicher, heer van Bath. De omvang van het Huys ten Duyne omvatte toen ruim 48 hectare. Willem Anthonie werd in 1806 geboren uit het vermogen de paar Adriaan Caspar Cornelis Slicher en Wilhelmina Carolina van den Brande. Willem Anthonie was legerof ficier. In 1831 maakte hij deel uit van de Zeeuwse mobiele schutterij die actief was tijdens de Belgische Opstand. Hij was toen tweede luitenant van het tweede bataljon. In 1835 werd hij benoemd tot eerste luitenant van het eerste bataljon. Hij trouwde in dat jaar met Carolina Adriana Nobel. Het paar woonde aan de Dam Zuidzijde in Middel burg. Na zijn huwelijk werd hij lid van de gemeenteraad van zijn woonplaats.38 15 Kaart van Walcheren van de gebroeders Hattinga, uit ca. 1750. Het Huys ten Duyne is dan in eigendom van Johan Willem Thibaut. Ook boerderij/herberg 't Houten Kraantje wordt vermeld.

Nehalennia | 2015 | | pagina 17