axen Nehalennia winter 2015 nr. 190 steeds weer verricht is. Wat Nehalennia zelf betreft veran dert er eigenlijk weinig. De redactieleden gaan gewoon op de vertrouwde manier verder. Nehalennia blijft een tijdschrift voor archeologie, cultuurhistorie, streektaal en volkscultuur van Zeeland en Goeree-Overflakkee. Alleen het redactieadres verandert. U kunt voortaan alle bijdragen, ook die op ander gebied dan dialect, sturen naar Rinus Willemsen, rwillemsen@zeelandnet.nl of naar het secretariaat, op het gebruikelijke adres. Wilt u er rekening mee houden dat bijdragen aangeleverd moeten worden in een Word-bestand en de foto's als een aparte bijlage, dus niet opgenomen in de tekst? De redactie heeft ernaar gestreefd om er weer een boei end, veelzijdig geheel van te maken en namens de redactie wens ik u niet alleen veel lees- en kijkplezier, maar ook een gezond en gelukkig 2016 toe. Pau Heerschap Verenigingsnieuws De dialectdag Het was een zeer geslaagde dag, de dialectdag in Kapelle. De jaarvergadering verliep vlot. Belangrijk punt daarin was de goedkeuring van de nieuwe statuten. Voortaan gaat de dialectvereniging zich niet alleen meer bezig houden met de streektaal, maar ook met de volkskunde. In Neha lennia heeft u in de laatste afleveringen over dit onderwerp herhaaldelijk bijdragen kunnen lezen. notarissen Verheugend was het ook te horen uit de mond van de cul tuurgedeputeerde drs. Ben de Reu, dat we volgend jaar een ongekorte subsdie tegemoet kunnen zien. De lezing van mw. em. Prof. dr. Magda Devos was boeiend en heel inte ressant. Daarvoor beloonde de zaal haar met een hartelijk applaus. Ook de bijdragen van Jan Lauret (twee verhaaltjes uit zijn bundel Raodiopraot) en drs. Peter Vleugel over de Zeeuwse volkskunde werden door de bezoekers goed ontvangen. Het optreden van de volksmuziekgroep Ambras was een daverend succes. "Bedankt iedereen voor deze geweldige dag," zo sprak voorzitter Hans Jebbink onze leden en de mederwerkers/sters van deze dag toe. "Bedankt en tot volgend jaar." Dialectdag 2016 Volgende dialectdag: zaterdag 15 oktober 2016 in De Vroone. Oproep van de voorzitter op de dialectendag 2015: Als iedereen nog in december één nieuw lid aan brengt, dan gaan we 2016 heel gelukkig in. In de scheerstoel 't Is eind november. Vriedagaevend en 'n stik kouwe wind blaest deur de straeten van 't durpje, gelegen op één van de eilanden in 't óósten van onze provincie. Buuten is 't ma net boven nul, mar in de scheerwinkel bij Aoi Verdriet brandt de kachel en is 't gezellig druk. Zoas iedere vrie dagaevend komme de mannen van 't durp d'r eigen laete scheere en ze wissele de leste roddels en nieuwtjes uut. 'Machtig lieve', zeit Arjaon van 'Uupje, terwiel atten de deure in komt,' wat is da koud'. 'Gauw die deure toe! 'k Stoke nie vo t'êêle durp!' roep Aoi'Nou, nou kan 't nie wa vriendelijker?, antwoordt Arjaon. 'Ja, mar ik bin Rotschild nie en ok nie de bankier van Jewannes de koleboer' zeit Aoi, mar allee, wie is ter an de beurte?' Ikke', reageert Kees Boer, terwiel at'n opstaet van de banke en.in de scheerstoel plaetsneemt. 'Ja, t'is vee koud en zeker mee die wind' constateert Piet Nieuwersluus, de schilder, 't zou me niks verbaeze atter snêêuw in de lucht zit. 'k Was vanachtemiddeg bie Her man van der Velde op Strien en die zei atten êêl vee last oa van z'n afgezette gróóte têên en dat dat aoltied betekenden dat er snêêuw kwam.' 'Ën jie gae mee mee dien onzin?' reageert Wullem de Graof, 'oe kan noe 'n afgezetten têên 't weer voorspelle? Da glóóft toch gin mens!' 'Ja, da zei jie noe' meng Jewannes Leune z'eige in de dis cussie, 'mar mien opa zeiden aoltied at'n vee most pisse, dat er regen kwam'. 'Nou ik dienke eerder a't van de dezen kwam, zeit Arjaon, terwiel atten mee z'n rechter'and een drienkgebaer maekt. 'Heu, heu kalm ee' sust Aoi.'Mar es wat anders, ebbe julder a góóre wat atter vorige weeke weusdagaevend is gebeurd bie de gemêênteweie? 'Nee' is t'algemêêne antwoord. 'Nou, da za 'k je vertelle', zeit Aoi, terwiel atten Kees Boer varder inzêêpt. 'Je wete toch a Jap d'n bakker 'n klampe mee mustert op de gemêênteweie ei legge en datten dae mee z.n steekkarre regelmaetig om 'out gaet vo d'n oven? Noe, 'n weusdagae vend gieng 'n weer 'n karre aele, mar toen atten terugge- komme was van bróód rondbriengen aodden vanwege de kouwe een paer borrels genome Aoi kiekt achterom en knipoogt es even. 'Ja, ja, 'n paer zeker?', zeit Piet de schil der mee 'n vals lachje. 'Nou' zeit Aoi, sint atten z'n scheermes anzet op de rieme, 't'Was noga koud, ee. Ma goed, Jap mee die karre nae z'n mustertóóp, opgelaeje en in den donker en een beetje laverend en af en toe wat uut de koers mee z'n karre terug 19

Nehalennia | 2015 | | pagina 21