m Nae 't ofsluten van de Greveliengen binne eb in vloewd vervalle. Op 't keiwèrk is t'r gêên mossel mêêr te vindene; de paelienk in de polder is vertrokke. 't Is allemaele ver- bie; allêêne de veugels op de slikken die binne d'r nog in dat klienkt aaltied nog as meziek in m'n óören. Wil ie wel glaove da 'k dat nog liejver hóöre as 'n stik van Bach. De mêêste Ouddurpers binne niejt zóó muzikaal. Ik dienke dat d'r binnen die zouwe zégge: "Bach, wie is die veint?" Ze hóóre nog net zóó liejf'n liester zienge. 't Waere toch wel gezellege winters in diejn tied. Klaas Kasteleijn t Kiekplaete Onze oud-penningmeester, vroeger werkzaam in de bankwereld, schreef een uitvoerige mail. "De raadfoto komt me zeer bekend voor. Het zijn namelijk muntze- ven. Die zette je boven op elkaar met de grootste ope ning bovenaan en dan steeds kleiner naar beneden met als één na onderste de centen en in de onderste vielen bij het schudden van alle munten de dubbeltjes. De grootste waren eerst de rijksdaalders, daarna de gul den, dan de stuivers, de kwartjes en dan de centen en de dubbeltjes. Later kwamen de machines en waren de zeven niet meer nodig. Die werden dan vaak weggeven aan de kerken, t.b.v. de collecte." Inderdaad, Jaap. Zo gebeurde het ook met deze zeven op de foto. Die kwamen via de Rabobank van Hoofd plaat in de rk kerk te plaatse in gebruik. Toen de kerk twee jaar geleden werd gesloten, kwam Guus Lange- raert dit exemplaar in de boedel tegen. Hij maakte de foto en stuurde die naar ons op. En op die manier kwam die weer in Nehalennia terecht. Kees Heule, vroeger ook werkzaam in het bankwezen, noemt het voorwerp een muntzeef. Teunie Wessels uit Middelharnis noemt het zeven om geld te sorteren. Pau Heerschap schrijft 'muntzeven'. Rinus van Langeraad dacht aan set zeefjes om zaden/ granen te bemonsteren. Winnaar werd na verloting onder de goede inzenders: Kees Heule uit Bruinisse. 28 De oude Kiekplaete. De nieuwe Kiekplaete.

Nehalennia | 2015 | | pagina 30