Nehalennia winter 2015 nr. 190 de sluizen bij Hansweert passeerden. Maar nu is het me rendeel van die schepen recreatievaart i.p.v. beroepsvaart, en maar een derde van het totaal aantal geschutte schepen bij de sluizen van het Volkerak.7 De parlevinkers zijn verdwenen. In Wemeldinge zijn op de plaats van de sluizen een jachthaven, restaurants en huizen gekomen. In Hansweert is er een aantal jaren geleden een 'parlevinker pad' gemaakt waar wandelaars op informa tieborden op meerpalen meer over de geschiedenis van Hansweert kunnen lezen. Het parlevinkersproject is te bekijken op www.parlevin- kers.info. Meer informatie over het kanaal is te vinden op www.kanaall866.nl en de facebookpagina 150 jaar Kanaal door Zuid-Beveland. Op 19 maart 2016 houdt de Nederlandse Genealogische Vereniging, Afd. Zeeland een Genealogische en Heemkundige Markt in De Vroone te Kapelle waarop aandacht zal worden besteed aan het 150-jarig bestaan van het Kanaal. (toegankelijk via Delpher van de KB) 'parlevinken' ook omschrijft als 'zeuren of zaniken' 6. Beschikbaar in het gemeentearchief in Kapelle. 7. Scheepvaart in Zeeland 2007. Rijkswaterstaat Dienst Zeeland, 20 mei 2008. URL: http://www.vts-scheldt.net/media/doc/Laura van Doorn/ Rapport Scheepvaart in Zeeland 2007.pdf Anya Luscombe is universitair hoofddocent aan het University College Roosevelt te Middelburg, bestuurslid van de Werkgroep CultuurHistorie van het Zeeuws Genootschap en bestuurslid van Stichting Bewonersbelangen Wemeldinge. Noten 1. De historische informatie over het kanaal komt van G.J. Lepoeter, J.C. De Groene, Wemeldinge historie van een dorp tussen Kerk en Kanaal (Kapelle/Wemeldinge, 2005). 2. Aantallen van Lepoeter, zie noot (1). Oud-parlevinker Leo Walrave uit Wemeldinge spreekt over gemiddeld 400 schepen per dag. 3. Zie noot 1. 4. A. Nelis. Kind van een Parlevinker. Gemeentelijke Archiefdienst Goes, 1994. Van Dale. Online woordenboek 2015. Van Dale zegt ook dat parle vinker ongeveer gelijk is aan 'kadraai, kadraaier, scheepszoetelaar, kistjesman' en scharrelaar, of het bootje zelf kan betekenen. Frappant is dat Van Dales Groot Woordenboek der Nederlandse Taal uit 1914 5. Meerpaal langs het parlevinker pad, Hansweert (Anya Luscombe). De Wemeldingse jachthaven (Jasper de Boot, Aircam Zeeland).

Nehalennia | 2015 | | pagina 5