m ontdekking van de gedaanteverwisseling van insecten. Mede als gevolg van door samenwerking ontstane ver banden werden Goedaerts ontdekkingen en bevindin gen door de Middelburgse uitgever/kunstschilder Jaques Fierens gepubliceerd in de periode 1660-1669. In 1575 had Willem van Oranje aan Leiden het recht ge gund een universiteit te stichten. Pogingen in Middelburg een universiteit op te richten mislukten. Om te studeren moest Zeeland verlaten worden. De meeste studenten trokken naar Leiden. Veruit de belangrijkste studie was theologie, maar ook rechten, medicijnen, filosofie en let teren konden gestudeerd worden. Voor biologie was geen aandacht, uitgezonderd voor soorten planten en dieren die in de bijbel voorkomen. Zelfstandig onderzoek werd niet gestimuleerd en vrijwel niet verricht. Unaniem waren geleerden overtuigd van de juistheid van spontane generatie: de opvatting dat kleine dieren spontaan door rotting konden ontstaan. Goedaert deed als eerste in de geschiedenis proeven naar de juistheid van spontane generatie. Hij ontdekte dat muggen niet uit dauw ontstaan, maar zich ontwikkelden uit zaad/eitjes, die in 'bloedt-rode Wormkens' veranderden. Met deze ontdekking legde Goedaert de bijl aan de wortel van het spontane-generatiedenken. Johannes Goedaert heeft geen universitaire studie gevolgd. Als hij dat wel gedaan had, is het zeer de vraag of hij de metamorfose had ontdekt en zijn Metamorphosis Natu- ralis, Ofte Historische Beschryvinghe vanden Oirspronck, aerd, eygenschappen ende vreemde veranderinghen der wormen, rupsen, maeden, vliegen, witjens, byen, motten ende dierghelijcke dierkens meer; niet uyt eenighe boecken, maer alleenelijck door eygen ervarentheyd uytgevonden, be schreven, ende na de konst afgeteyckent had gepubliceerd. Dit boek, met een in de zeventiende eeuw gebruikelijke lange titel, is volgens de historicus Huib f. Zuidervaart 'misschien wel de belangwekkendste wetenschappelijke studie van Zeeuwse bodem' Archief Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen 2001, p. 17). De spelling van Goedaerts naam In de zeventiende eeuw bestonden geen vaste spellings regels. De naam Goedaert werd dan ook op veel verschil lende manieren geschreven. Vooral in archiefstukken is de variatie groot, zoals bijvoorbeeld Goetaart, Goedhart en Goedaard. De meest gebruikte schrijfwijzen, die in de Nederlandstalige uitgaven van de Metamorphosis gebruikt worden, zijn Goedaert en Goedaerdt. De Latijnse titelpa gina, die tevens in de Nederlandstalige uitgaven gebruikt wordt, vermeldt als auteur 'Ioanne Goedardo'. Onder de gravure met het portret van Goedaert, dat in opdracht van de uitgever Jaques Fierens door Reinier van Persyn werd vervaardigd, naar een door Willem Eversdijck geschilderd portret, staat 'Joannes Goedartius' (zie afbeelding). In de Latijnse, Franse en Engelse vertalingen van Goedaerts werk komen we verder de volgende benamingen tegen: Joanne Goedartio, Joannes Goedaert, Johannis Goedaertii, Jean Goedaert, Jean Goedart en Johannes Godartius. En dan te bedenken dat deze opgave zeker niet volledig is en zijn vrienden hem gewoon Jan genoemd zullen hebben. Onmiskenbaar is 'Johannes Goedaert' door de eeuwen heen het meest gebruikt. In deze artikelenreeks is dan ook voor deze laatste schrijfwijze gekozen. Levensbeschrijving Johannes Goedaert werd op 19 maart 1617 gedoopt. Om dat in de zeventiende eeuw veel baby's kort na de geboorte stierven was het gebruikelijk de jonggeborenen al na enke le dagen te dopen. Naar alle waarschijnlijkheid is Johannes ongeveer een week voor 19 maart 1617 geboren. De exacte datum is niet bekend. Door de beschieting en stadsbrand van Middelburg op 17 mei 1940 zijn veel Middelburgse archiefstukken verwoest. Als door een wonder is het archief van de Staten van Zee land vrijwel volledig gespaard gebleven. Dit archief is in het Zeeuws Archief te raadplegen. Naast directe archiefge- gevens is voor deze artikelenreeks uiteraard ook gebruik gemaakt van gegevens over Goedaert en zijn familie uit andere, bij voorkeur vroege, bronnen. Leden van de familie Goedaert, Pieter Goedaert en diens broer Jacob, trokken rond 1600 vanuit het nu Duitse Em- den naar Middelburg. De vroegste vermelding, die ik van een direct familielid van Johannes gevonden heb, betreft zijn oom Jacob Goedaert van Empden (=Emden). In de Notulen van Gecommitteerde Raden van Zeeland d.d. 11 mei 1606 wordt vermeld: 'Jacob Goedaert van Empden heeft als munter zynen eedt gedaen op de nieuwe in structie voor de munters ende gesellen'. In De uitvinding der Verrekijkers van C. de Waard Jr., een uitgave uit 1906, zijn enkele verloren gegane documenten opgenomen, die informatie verschaffen over de familie Goedaert: uit de in genoemde uitgave opgenomen uittreksels uit het Trouw boek der Nederduits Hervormden te Middelburg 1621 -1630 is het volgende af te leiden: - Jacob Goedaert was getrouwd met Sara Goedaert, die Ca Portret van Johannes Goedaert; ets en gravure. Vervaardigd door Reinier van Persyn, in opdracht van Jaques Fierens, naar een door Willem Eversdijck geschilderd portret. Goedaert Collectie.

Nehalennia | 2015 | | pagina 8