Nehaiennia zomer 2016 nr. 192 Uit de regio's Sriiouwen-Duiveland Koninklijke onderscheiding voor bestuurslid Kees Heule 25 gemaakt voor de kerken ter gelegenheid van de huwelijken van zowel Beatrix als Willem-Alexander. Ook was hij de bedenker van de eerste Floriade in 1972. Volgens Weisz moeten we de zgn. zigeuners onderschei den in drie groepen: de Roma, de Sinti, en reizigers. De Roma en de Sinti zijn twee volken die stammen uit de regio India/Pakistan. Vanaf de vierde eeuw hebben die zich de eeuwen door naar het westen toe verspreid. Het zijn volken met een geheel eigen cultuur. Onder reizigers moeten we verstaan: autochtone personen die een rond trekkend bestaan prefereren. In Nederland zijn dat dus gewoon Nederlanders. In Nederland leven momenteel tus sen de 35.000 en 40.000 mensen die zichzelf beschouwen tot als Roma en Sinti. Dat is een bescheiden aantal, ver geleken met groepen in Frankrijk (500.000), Hongarije (1 miljoen) en Brazillië (800.000). In totaal zijn er in Europa ongeveer 12 miljoen leden van beide volken. Zoni Weisz behartigt in internationaal verband de belan gen van de Roma en de Sinti. Voor meer informatie leze men 'Zoni, De vergeten Holocaust'. Heel boeiend en ont roerend! Heeft u zelf ervaringen wat ambulante handel of zigeuners betreft? U weet ons te vinden. Pau Heerschap tijdens de raadsvergadering. De burgemeester prees vooral zijn ijver en getrouwheid bij al deze activiteiten. Reden genoeg dus dat de Koning het behaagd heeft om de heer Heule te benoemen tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Vervolgens speldde de burgemeester hem de bijbehorende versierselen op. F" Kees, na het uitreiken van de versierselen. Foto: Jacolien v/d Hoek Dat was al vroeg op pad voor de genodigden, want om kwart voor negen werd op die 26 april ieder verwacht in Durpshuus/DeVanger van Bruinisse, pal gelegen tegen over het woonhuis van decorandus Kees Heule aan de Dr De Kockstraat. Medebestuursleden van Kees hadden zich al van diverse plaatsen in Zeeland en op Goeree- Overflakkee naar het Durpsuus in Bruu begeven. Op de afgesproken tijd was het zaaltje gevuld met familieleden, vrienden en bestuursleden. Even later verscheen Kees in net pak met stropdas. Met een smoes was hij door de se cretaris van de Zeeuwse Dialect Vereniging naar de plek waar het allemaal zou plaatsvinden, gelokt, niet zonder een vermoeden, zoals later bleek. Even na negenen meldde burgemeester Rabelink van de gemeente Schouwen-Duiveland zich met enkele ambtena ren, die een fraai kistje en een mooi boeket aandroegen. De burgemeester neemt het woord. Hij schetst Kees als een zeer betrokken, ijverig bestuurslid van de Zeeuwse Di alect Vereniging, die zich ook regelmatig bezig hield met het dialectonderzoek van de Werkgroep-Noord. Kees was en is een groot liefhebber van zijn dialect. Ook is hij al een aantal jaren penningmeester van de Stichting De Zêêuwse Taele, die zich bezig houdt met het verwerven van gelden voor dialectactiviteiten. Bovendien heeft de heer Heule zich jarenlang als vrijwilliger verdienstelijk gemaakt voor het plaatselijke Rode Kruis. Ook heeft hij zich zeer betrok ken getoond bij de plaatselijke politiek, hoewel, zo merkte de burgemeester op, maar de laatste tijd miste hij hem wel Kees sprak daarop een hartelijk dankwoord uit, dat hij, omdat hij toch iets vermoedde, de zondag voorafgaande aan de plechtigheid, al geschreven had. Omdat de burgemeester na deze uitreiking weer snel weg moest voor meerdere uitreikingen, Schouwen-Duiveland is een zeer uitgestrekte gemeente, nam medebestuurslid Pau Heerschap de taak van ceremoniemeester op zich. Hij gaf het eerst het woord aan Hans Jebbink, voorzitter van de Zeeuwse Dialect Vereniging, omdat de aanvraag voor de onderscheiding een initiatief was van deze vereniging. In een humorvolle toespraak, in plat Zeeuws, schetste hij Kees als een zeer betrokken bestuurslid, die zijn liefde voor het dialect niet onder stoelen of banken stopte. Hij hoopte nog lang van de inzet en de kundigheid van Kees Heule te kunnen blijven genieten. Vervolgens kreeg Rie van den Hoek- Heule, de zuster van Kees, het woord. Zij droeg een lovend gedicht voor, waaruit bleek, hoe 'gróós' ze op haar broer was. Ze veront schuldigde zich dat ze het niet in dialect deed, want rijmen in dialect gaat bijna niet. Inderdaad is dat heel moeilijk vanwege de verschillende klanken. Als laatste sprak Pau Heerschap een felicitatie uit namens Stichting 'De Zêêuwse Taele' en de Dialectwerkgroep- noord. Hij prees Kees om zijn ijver, zijn opgewektheid en gezelligheid. Maar ook om zijn bescheidenheid. Hij zegt altijd: 'Dingen die je nie kunt, dae mo j' niet an beginne. Je mot j'n 'and nóóit overspéle.' In elk geval, zijn penning meesterschap verricht hij altijd zeer gewetensvol en heel precies. Heerschap hoopte dat hij dat nog een aantal jaren zal kunnen tonen. Een anekdote: In de week vóór de decoratie is Kees met mij meegereden naar een vergadering van De Zêêuwse Taele in Middelburg. Op de thuisreis maakte hij mij on derweg deelgenoot van zijn vermoeden, dat er wat anders

Nehalennia | 2016 | | pagina 27