Nehalennia zomer 2016 nr. 192 In gesprek met Nel Slager 29 Deze kermis was de laatste in een reeks in de naburige dorpen, die met Pasen was ingezet. Groede was in de periode 1700 - 1850 de dichtst bevolkte plaats in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Met veel middenstanders, een notaris-rentmeester en diverse kerken. Daar was vertier en negotie. Of de traditie van de paptaarten hier ingevoerd is door de Lutheraren, valt te betwijfelen. Eerder moeten we denken aan de Hugenoten, die uit Noord-Frankrijk in de buurt van Groede omstreeks 1700 neerstreken. In elk geval verspreidde het gebruik zich over het hele gebied tussen de Braakman en het Zwin. Tot na de oorlog voorzag bakker René Langeraert heel Driewegen en om streken van paptaorten. Hij gebruikte daarvoor het plankje van zijn aangetrouwde opa, Marien Wadde van Roon die als bakker vanuit Waterlandkerkje naar Driewegen was gekomen. Aan de onderkant ervan staan nog de initialen MW. Marien was de vader van Pieter. Pieter overleed in 1942, René Langeraert volgde hem op als bakker van Drie wegen. Uit de Groese Papvretersrit - met oude voertuigen - is het OldTimerWeekend Groede ontstaan. De laatste jaren krij gen de deelnemers bij het inschrijvenpapraorte met bruine suiker erop. Zie: M.A. Aalbregtse, Kezanse Kost, Groede, 1967. len onder waeter wier gezet deur de moffen. Ik zat in de vuufde of zesde klasse toen m'n moste evacuere In ons uus kwaeme acht Duitse soldaoten en mien vaoder most bluve om 't zoute waeter uut de Eendracht de polder in te draoie. Moeder en ik bin in Haren (Groningen) trecht gekomme. De bezetter a daer de schole gevorderd en wiere ons ondergebrocht in 'n serre bie 'n tandarts. De klassen om de beurte les, mien klasse van 'alf viere tot 'alf zesse.'t zuujen van Nederland was in oktober 1944 bevrijd en Ha ren pas in april '45. In juni konden we pas naer uus want er reêje geên treinen, mit 'n gasgenerator achter d'auto toch tuus gekomme.Wat was ik blieje Ik op Vosmeer nooit meêr in mien ouwe klasje gezete 't was aollemae ver anderd afscheid van de lagere schole is er nie echt gewist .Sommege waere nae de huishoudschole en aorre weêr wat anders. Ik gieng nae d' ulo in Thole. 'n Reünie a laeter toch leuk gewist. Na de middelbare school koos je voor een opleiding in het onderwijs? In Haren was een kleuterklastoen a 'k dat zag wist ik a, ik wil laeter kleuterjuf woóre. Ik was toen twaolf jaer ,'t Is zo gegaen ok. Nae d' ulo bin ik nae de Rijkskweekschool gegaen in Middelburg. Eêst akte A .en toen de hoofdakte B. Nog 'n papiertje Godsdienst onderwijs van Ikos erbie g'aeld. Vee laeter nog 'n applicatie cursus gedaen, ik was toen a tegen de vuuftug. Wat a je geleêrd eidt kunne ze je nooit afpakke k aoltied gedocht. Nel ,waar stond jouw wieg? Ik bin gebore in 1932 op stoomgemael bie Oud -Vos- semeer, vó mien is en bluuft dat de mooiste plekje van de wereld. Mien vaoder was dae machinist. Hoe was jouw lagere schooltijd? Toen a k zes jaer was en alleên op mien fiets nae schole gieng 'k mien eêste verkeêrs les g 'ad. En dat gieng zo: Nae durp toe, lanks de slootkant en op durp, lanks de garage van Jantje van Cent en a je uut schole komt, lanks Murienatje Klippel en lanks den diekDat was lieks en rechts.Tussen de middag bleef ik op durp bie opa en opoe eete. Ik zat op de Openbaere schole op Vosmeer je merkte d'r nie vee van dat oorlog g 'woóre wastotdat 't eiland Tho- Waar en hoelang heb je in het onderwijs gewerkt? Nog vó a ik m'n hoofdakte wier ik op de Nutskleuter- schole op Smerdiek Sint -Maartensdijk) benoemd as hoofdleidster. Ik was net 20 jaer. 't Was 'n groóte schole mit ongeveer 120 kleuters en drie juffen.'r Was een gezel lige sfeer en 'n leuke schole In 1953, nae de ramp kregen we 'n nieuwe schole uut Zweden, noe wier 't 'n gemeênte schole. Zes jaer bin ik dae gewist ,a je trouwden veran derde je vaste benoeming in'n tijdelijke benoeming en a j in verwachtieng was, ontslag.Toen onze jongsten twee jaer was, wier ik gevraegd om tijdelijk op Povlie (Poortvliet) te vervangen dat tijdelijk wier ander'alf jaer. Onze Carolien gieng mee, die was toen vier jaer. Daernae 'k vervange op Vosmeêr. As vervanger bin je bekan nooit tuus. Geluk kig weunden m'n ouwers dichtebie. Op Scherpenisse op d'openbaere kleuterschole en laeter daer ok op de chiste- lijke kleuterschole gewist, ma wat 'n verschil mit de alge- Oud-Vossemeer. Stoomgemaal Hikkcpt

Nehalennia | 2016 | | pagina 31