m m Kiekplaete De nieuwe Kiekplaete 34 De vorige Kiekplaete was voor veel van onze geïnte resseerde lezers een probleem. Er kwamen vier goede antwoorden binnen. Dr. Aad de Klerk wees ons op eer dere publicaties over dit onderwerp. Rinus Langeraad en Henk Barents hadden het ook bij het goede eind en George Sponselee stuurde zelfs een krantenartikel op over deze foto. Na loting onder de goede inzenders kwam George als winnaar tevoorschijn. Proficiat heer Sponselee; de boekenbon is al onderweg. De afbeelding op de steen van de oude Kiekplaete is een plaquette en is in talrijke schuren te vinden die door de bevrijders in de herfst van 1944 in brand zijn geschoten. Men vermoedde dat de Duitsers zich daarin schuil hielden. Bij de herbouw werden deze steentjes aangebracht. Mr. dr. Piet van Cruyningen, destijds verbonden aan het Historisch Boerderij Onderzoek, meldde: "In principe werden de stenen aangebracht in alle boerderijen die vanaf 1940 met rijkssubside werden gebouwd. Sommige boeren wilden die subsidie niet en veel anderen wilden geen steentje, omdat daaruit kon worden afgeleid dat ze subsidie hadden ontvangen voor de wederopbouw en dat mocht de buitenwereld niet weten. Voor de opbouw van de boerderijen werd in 1940 het Bureau Wederopbouw Boerderijen opgericht, dat aanvankelijk ressorteerde onder het departement van Landbouw en vanaf 1945 onder dat van Openbare Werken en Wederopbouw." De omvang van de steen is 43 bij 32 cm en het jaartal kan verschillend zijn. De oude Kiekplaete Woning en schuur van de fam. De Boevere in Biervliet. In de schuurgevel zit een stichtingssteen van 1947, zie oude Kiekplaete De oplossing van de Kiekplaete kan gezonden worden, al of niet met de ingevulde vragenlijst, aan Rinus Willemsen, Boterzan- destraat 15, 4521 AS Biervliet, rwillemsen@zeelandnet.nl.

Nehalennia | 2016 | | pagina 36