4 \l Nehalennia najaar 2016 nr. 193 I 6 11 nuttig zijn en daarom werd er bij het huis Swanenburg een splinternieuwe boerderij gebouwd. Deze lag nog wat dich ter bij het duingebied dan het voorname herenhuis. Als logisch gevolg van de genoemde omgrachting stond het slot op een eilandje. In het huidige Westduinpark in Vlissingen zijn de contouren van dit stuk land nog altijd duidelijk te zien, hoewel dat in Ingels' tijd wel groter moet zijn geweest. Mr. Apollonius Ingels De familie Ingels had haar oorsprong in Vlaanderen.5 In de zestiende eeuw moet (een deel van) de familie naar Vlissingen zijn getrokken en daar bestuurlijke carrière hebben gemaakt. Apollonius' vader Ingel Leunisse was koopman en reder. Bovendien was hij in de periode 1596-1608 raad, schepen en burgemeester van de Scheldestad. Ingel was getrouwd met Sara van Reigersberg, een dame uit een aanzienlijke Veerse familie. Uit dit huwelijk werden drie kinderen ge boren, waaronder Apollonius. De zoon van Ingel Leunisse werd in die tijd dus simpelweg Leunis Ingels genoemd. Leunis is immers de roepnaam voor de doopnaam Apol lonius en zo heette de zoon formeel Apollonius Ingels. In 1609 vertrok vader Ingel met zijn gezin naar Mid delburg, in verband met zijn benoeming tot zowel ge committeerde raad in de Staten van Zeeland (een soort gedeputeerde) als ter Admiraliteit. In Zeeland was dit een combinatiefunctie. Ingel bleef tot aan zijn dood het ambt bekleden. Apollonius werd rond 1595 geboren in Vlissingen. Zijn jeugd bracht hij door in zijn geboortestad en in Middel burg. Na zijn schoolopleiding volgde Apollonius een uni versitaire rechtenstudie. Een paar jaar later, op 20 decem ber 1622, werd de jonge jurist benoemd tot de hoge baan van secretaris van Vlissingen. Tegelijkertijd was hij voor zijn stad rendant ofwel ontvanger der belastingen (1622- 1627). Een aantal rekeningen dat Ingels administreerde en vervolgens door de Rekenkamer van Zeeland werd gecontroleerd, is bewaard gebleven en kan in het Zeeuws Archief worden geraadpleegd.6 Mr. Apollonius was al een jaar of dertig toen hij de nog minderjarige Maria Schot ontmoette. Het stel trouwde in 1626 en ging in de Hellebardierstraat wonen. Dat pand maakt nu deel uit van het Gemeentearchief Vlissingen, dat uit een cluster van huizen bestaat. De woning van Apol lonius en Maria lag aan de rechter zijde van de huidige hoofdingang. Deze entree was vroeger een steeg. Het huis was aanvankelijk van eenvoudige opzet, maar werd, vermoedelijk door Apollonius' vader, flink uitgebreid. We mogen aannemen dat de verbouwing plaats vond aan het begin van de jaren twintig van de zeventiende eeuw. In maart 1625 brachten de beroemde rechtsgeleerde en schrijver Hugo de Groot en zijn favoriete zwager Nicolaes van Reigersberg een bezoek aan dit huis. In 1631 verruilde Apollonius Ingels zijn Vlissingse secre tariaatschap voor het gewestelijke bestuur. Hij trad niet alleen in de voetsporen van zijn vader, maar volgde hem zelfs op en werd zo gecommitteerde raad bij de Staten van Zeeland en ter Admiraliteit. In verband met deze functie verhuisde Apollonius naar een vertrouwd adres, het Abdij- Portret Apollonius Ingels. (collectie Zeeuws maritiem muZEEum, bruikleen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen) i ''f Handschrift van mr. Apollonius Ingels (uit Rekenkamer van Zee land, Rekenkamer'D', inv.nr. 60920) complex in Middelburg. Van maart 1631 tot oktober 1633 ofwel slechts tweeënhalf jaar, hebben hij en zijn gezin hier gewoond, want Ingels stierf jong, nog geen veertig jaar oud.7 In de notulen van de Staten van Zeeland lezen we dat Apollonius eind november 1633 door Johan de Moor werd opgevolgd als raadsheer, zoals deze functie ook werd genoemd. Na zijn dood keerde Maria met haar vier jonge kinderen terug naar Vlissingen en ging ze in de Nieuwstraat wo nen, vlakbij haar ouderlijk huis.8 Over Maria Schot geven niet alle bronnen juiste informatie. Er waren in haar tijd meerdere dames op Walcheren die naar deze naam luis terden en zij worden soms door elkaar gehaald. Onze Maria Schot werd hoogstwaarschijnlijk in 1608 geboren. Zij was een dochter uit het huwelijk tussen Jasper Bou- wense Schot en Mayken Oorts. In september van 1634 werd weduwe Maria in Vlissingen aangenomen als lid van de nederduits-gereformeerde (later hervormde) kerk, "met attestatie" van Middelburg. Zo kort dat het leven van

Nehalennia | 2016 | | pagina 13